Погіршало економічне становище в Україні змушує багатьох позичальників задатися питанням про те, чи можна не платити по кредиту, і, чим обернеться така ситуація. Звичайно, завжди краще віддавати борги, але в ситуаціях, коли це фактично неможливо, є законні шляхи обходу кредиторів.

Нічим платити кредит – що робити?

При укладанні договору позичальник зобов’язується виплачувати тіло кредиту, а також відсотки за його використання. Але в житті зустрічаються форс-мажори, через які оплата раніше взятої позики стає непосильним тягарем для людини. Наприклад, був узятий валютний кредит, а потім відбувся різкий стрибок курсу, як це сталося в Україні в кінці 2008 року і в 2014-му.
У ситуації, що склалася позичальникові стає складніше повертати позику. А, якщо він ще й потрапив під скорочення, що нерідкість в періоди фінансових криз, то платити банку або мікрокредітной організації (МФО) стає просто нічим. Серед інших форс-мажорних обставин може бути смерть або хвороба члена родини, вимушений переїзд (наприклад, з неконтрольованих українською владою територій) і так далі.

Перше, що потрібно зробити в такій ситуації, це звернутися в організацію, де брали кредит. Якщо ви зможете довести серйозність ситуації, з якої маєте справу, то банк або МФО можуть піти на перегляд деяких пунктів договору, щоб пом’якшити свої вимоги. Наприклад, вам можуть запропонувати реструктуризацію боргу – продовжити термін виплат так, щоб зменшився щомісячний платіж. Або запропонують вам кредитні канікули.

Що буде, якщо не платити кредит

Якщо не платити кредит без спроби порозумітися перед банком, то перше, що станеться – нарахують пеню за прострочення і накладуть штраф. Пеня нараховується кожен день, і таким чином сума боргу почне рости, як на дріжджах. Примітно, що її нараховують в національній валюті, навіть, якщо сам кредит доларовий або був узятий в євро. З банку починають регулярно надходити дзвінки та повідомлення з інформацією про суму заборгованості та строки її погашення. Якщо людина продовжує ігнорувати всі ці сигнали, тоді до справи можуть підключити колекторські компанії, які переходять до більш жорстких заходів. Вони частіше телефонують, і не тільки позичальнику, а й людям з його близького оточення, включаючи співробітників по роботі і сусідів.

Тим часом юристи банку вже починають збирати документи для позову до суду, щоб через його рішення стягнути з позичальника заборгованість. Згідно із законом на те, щоб вирішити питання з проблемним клієнтом в суді, фінустанова має три роки. Зазвичай в банках не поспішають вдаватися до даного інструменту, намагаючись домогтися свого іншими шляхами. Але, якщо вже справа дійде до суду, то він може накласти арешт на майно позичальника і конфіскувати заставу, передбачений контрактом про отримання кредиту, на користь банку.

Аналогічну відповідь чекає тих, хто хоче дізнатися, що буде, якщо не платити онлайн-кредити або інші види позик, виданих МФО. Але в даному випадку клієнта-боржника чекають не тільки пені і штрафи, а й підвищення процентної ставки, через що розмір неустойки в деяких випадках досягає половини від всієї суми кредиту. При ігноруванні дзвінків співробітників фінустанови, до справи підключають колекторів. А ось до судових розглядів у випадку з мікрокредитами справа доходить вкрай рідко, тому що не завжди сума позики окупить всі супутні суду витрати.

Ще одним мінусом, якої спричинить за собою несплата кредиту, є занесення боржника в «чорний список» і зниження його кредитного рейтингу. Через це йому буде вкрай складно претендувати на нові позики.

Чи можна ігнорувати дзвінки по боргах?

Вирішивши не платити по кредиту, людина повинна бути готовий до того, що на нього, і трохи пізніше на його рідних, обвалиться цілий шквал дзвінків – від співробітників фінурежденія і колекторів. В цілому, якщо ви не будете відповідати на них, то це не обернеться чимось особливо неприємним. Але, звичайно, завжди краще домовитися про реструктуризацію боргу, і тоді вас не будуть дошкуляти дзвінками. Якщо ж ви не бачите можливості навіть малими частинами погашати заборгованість, і продовжите ігнорувати телефонні розмови, то, скоріше за все, колектори можуть прийти до вас додому або на роботу. В ідеалі вони повинні заздалегідь домовлятися про час і дату візиту, але часто такі нюанси не дотримуються. Головне знайте, що вони не мають права входити в ваш будинок без запрошення, в іншому випадку це вже буде кримінальна правопорушення.

Відповідальність за несплату кредиту

Ще слід пам’ятати, що кредитний договір між банком або МФО і позичальником відноситься до цивільно-правовим. А це значить, що ніякої кримінальної відповідальності за невиконання його умов не буде. Винятком є ​​шахрайські дії, які вже підпадають під поняття кримінального злочину. Ймовірно, співробітники колекторських організацій будуть переконувати людину в протизаконність його дій і загрожувати тюремним ув’язненням, але насправді це не так. Боржник дійсно ризикує втратити своє майно, якщо справа перейде в судову площину, і суд так вирішить. Але до рішення суду все загрози залишаються тільки словами.

Справа дійшла до суду – готуйтеся тримати удар

Коли банк все ж вирушає до суду, щоб стягнути заборгованість, позичальнику слід до цього підготуватися. Юристи радять в такій ситуації завчасно переоформити з себе рухоме і нерухоме майно на родичів. Кредитор може вимагати їх в рахунок сплати боргу, а так цього не станеться. Зверніть увагу, що накласти арешт на ваше майно не можна без судового рішення. І, якщо в банку або колекторської службі вам будуть цим загрожувати, котрі дають офіційної постанови з суду, не вірте голослівним заявам.

Крім того, рекомендується звернутися за допомогою до профільного юристу, який підготує зустрічну позовну заяву. У ряді випадків є можливість довести правоту і повернути справу на свою користь.

Що робити, якщо порушують ваші права

Стягненням боргу в Україні офіційно має право займатися тільки Державна виконавча служба після того, як відповідне рішення суду вступить в силу. Тому, якщо колектори вдаються до погроз і відвертого здирництва, не забувайте, що у них немає юридичних прав на стягнення боргів. Якщо вони переходять межу дозволеного, і крім дзвінків вдаються до жорстких заходів, важливо документально зафіксувати такі факти. Постарайтеся записати їх загрози на смартфон, використовуючи диктофон або відеокамеру.

У своїй діяльності колектори часто переходять межі дозволеного, порушуючи такі статті Кримінального кодексу України: «Порушення недоторканності житла», «Вимагання», «Порушення недоторканності приватного життя» і так далі. Маючи на руках документальні підтвердження неправомірних дій по відношенню до вас, вирушайте в поліцію і пишіть заяву, яке обов’язково повинні зареєструвати в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Після того, як до справи підключаться правоохоронні органи, колектори знизять свою активність.

Підстави законно не платити кредит банку в Україні

Існує ряд випадків, коли позичальник на повній підставі може не платити банківський кредит:

  • договір визнається недійсним на підставі Цивільного кодексу України через зміну обставин;
  • суд визнав дії банку незаконними (випадки обману клієнта);
  • фізособа офіційно оформляє процедуру банкрутства.

Останній пункт часто привертає позичальників, так як здається простим виходом зі складної ситуації, але це не так. Щоб бути визнаним банкрутом, боржник повинен відповідати двом критеріям. По-перше, сума боргу становить від 30 мінімальних зарплат і більше. По-друге, у людини немає власності, яку кредитор може стягнути.

На людину, визнану банкрутом, накладається ряд обмежень:

  • 5 років вона не може укладати фінансові угоди;
    3 роки у неї не буде бездоганної ділової репутації;
  • 5 років не можна буде повторно оголосити про банкрутство.

Деякі вважають, що ситуація, коли банк лопнув, автоматично звільняє позичальника від необхідності повертати борг. Насправді, всі активні позики банку, що лопнув може викупити інша організація. Клієнту зобов’язані надіслати лист з повідомленням про те, що тепер він буде виплачувати позику іншій компанії. Якщо не виплачувати їй борг, то на позичальника можуть подати в суд.

Ліквідація ліцензії банку також не є приводом для того, як законно не платити кредит в Україні. Після скасування ліцензії банк не може працювати, а всі його активи, включаючи видані позики, передаються ліквідатору. На його рахунок і необхідно проводити подальші оплати по кредиту. У цій ситуації клієнт обов’язково повинен отримати лист з детальними інструкціями.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *