Проблеми з погашенням кредитів можуть привести до того, що вас внесуть до чорного списку боржників України. Це може обернутися проблемами з новими позиками, виїздом за кордон і навіть отриманням роботи. Дізнайтеся, як уникнути подібних неприємностей, і що робити, якщо ви вже опинилися в списку ненадійних позичальників.
Содержание
Чорний список банківських боржників
У нашій країні головний чорний список боржників складається на основі даних, що передаються фінансовими установами в Українське бюро кредитних історій (УКБІ). В його основу обов’язково заглядають банківські менеджери і працівники мікрокредітних фінансових організацій (МФО) при вирішенні питання про видачу позики клієнту.
Крім бази УКБІ існує Єдиний реєстр боржників, представлений на сайті Міністерства юстиції України. Ключова відмінність бази Єдиного реєстру полягає в тому, що в нього внесені дані про осіб, щодо яких вже відкриті виконавчі провадження. А у випадку з документацією УКБІ мова йде про злісних неплатників кредитів.
Ще однією базою, про яку варто згадати, є чорний список боржників ПриватБанку. Він примітний тим, що в нього вносять дані людей, викритих в шахрайських діях. Ця база представлена на сайті банку і доступна кожному. Там можна побачити дані про ім’я і дату народження шахрая, і навіть його фотографію.
Причини потрапляння в “бази неугодних клієнтів”
Якщо людина потрапив хоча б в один чорний список банківських боржників України, то на отримання кредиту можна не розраховувати. За що ж туди вносять людей? У випадку з базою УБКІ мова не йде про затримки платежів за кредитами в пару днів. Серед найбільш поширених причин внесення в чорний список цієї структури виділяються наступні:
- хронічні прострочення по платежах;
- підозра в шахрайських діях (спроба взяти кредит на третю особу, надання неправдивих даних про себе і рідних і т.д.);
- тривалий термін прострочення;
- арешт рахунків;
- випадки поручительства за людину, непогашених кредит, або виплатив його з простроченням;
- випадки розпорядження заставним майном без повідомлення банку;
- нецільове використання фінансів при отриманні цільового кредиту.
У випадку з Єдиним реєстром боржників мова йде про самих різних фінансових зобов’язаннях – від несплати штрафу або аліментів до неповернення кредиту. Цим справах дали хід у судових інстанціях. Серед причин потрапляння до реєстру можна виділити наступні:
- стягнення аліментів;
- велика заборгованість за оплату компослуг;
- несплата штрафів за порушення ПДР і адмінпорушення;
- конфіскація майна;
- стягнення кредитних боргів;
- стягнення коштів на користь держави.
Іноді люди опиняються в цих списках по банківській помилці або через скоєні проти них шахрайських дій. Тому перед походом за позикою, не зайвим буде перевірити чорний список банківських боржників України – подивитися, чи немає вас там.
Як перевірити своє ім’я у чорних списках?
У випадку з УБКІ можна зайти на сайт цієї організації, щоб побачити свою кредитну історію онлайн або роздрукувати її у вигляді документа. Для цього необхідно авторизуватися на порталі в якості позичальника і запросити кредитну історію. Один раз на рік кожен громадянин України може отримати доступ до цієї інформації безкоштовно, а кожне подальше звернення буде коштувати по 50 грн. У виписці ви не тільки побачите, де і у кого брали позику за останні роки, а й відсоток ймовірності схвалення вам нового кредиту. Там же з’явиться інформація, якщо людина внесений до переліку потенційно проблемних клієнтів.
В Єдиному реєстрі боржників на сайті Мін’юсту слід відкрити вкладку “Пошук боржників”. Далі потрібно вибрати, ким ви є – фізособою або уявляєте юрособа. Заповнюєте повні дані, як написано в паспорті, ідентифікаційний номер, і вибираєте категорію стягнення (їх там багато, тому добре, якщо ви хоча б здогадуєтеся, в якій сфері можуть бути проблеми). Якщо ваше ім’я виявлено в реєстрі, то з’явиться таблиця із зазначенням номера виконавчого провадження та найменуванням органу, що видав документ. Там же будуть вказані дані виконавця у вашій справі і його контакти.
Методи позбавлення від “чорної мітки” боржника
Якщо ви побачили своє ім’я в чорному списку, і точно знаєте, що це помилка, то зверніться до відповідного фінустанова, щоб залагодити питання. А ось при реально існуючу проблему приступайте до поліпшення свого статусу.
Перше, що потрібно зробити, – це погасити всі кредити і заборгованість. Якщо грошей немає, спробуйте в тому ж банку отримати цільовий кредит на погашення існуючого боргу. Або домовтеся про його реструктуризації. Вам складуть новий графік платежів з сумами, які зможе потягнути ваш бюджет.
Наступним кроком є відкриття депозиту з можливістю поповнення в одному з банків. Намагайтеся регулярно поповнювати його, так як це впливає на підвищення кредитного рейтингу. Активно користуйтеся послугами банку, де відкрито депозит. Наприклад, сплачуйте через нього комунальні послуги, податки і т.д. Якщо є можливість, то відкрийте в цьому банку дебетову карту для нарахування зарплати. Ще одним інструментом поліпшення статусу позичальника є отримання невеликих кредитів. Це може бути кредитна картка або позика в МФО. Але, з огляду на погану кредитну історію, з таким клієнтом мало хто захоче працювати. Однак, нещодавно відкрилися МФО можуть піти вам назустріч, якщо ви доведете свою платоспроможність. І головне, якщо ви взяли невелику позику – обов’язково сплачуйте її в термін – ні раніше, ні пізніше, а чітко, як зазначено в графіку погашень.
Як тільки людина починає справно оплачувати борги і активно використовувати різні банківські продукти, його історія в базі УБКІ виправляється. Але врахуйте, що таким способом реально виправити тільки поганий рейтинг, пов’язаний з простроченими платежами. Це не поширюється на випадки шахрайства. Такі клієнта залишаються в чорному списку назавжди.
Як прибрати себе з Єдиного реєстру боржників?
У випадку з офіційною базою Мін’юсту діяти необхідно через суд. Якщо ви не згодні з судовим рішенням, через якого потрапили до реєстру, то подавайте апеляцію. Оскаржити рішення його можна на основі наступних обставин:
- факт ухилення від сплати боргу не був доведений;
- боржник не може виконати обов’язки через серйозну хворобу, втрати роботи або працездатності і т.д. (тоді звинувачення в навмисній несплаті боргу неспроможні);
- через зміну місця проживання людина не отримував повістки до суду, а судові виконавці вказали, що він навмисне не відвідував засідання.
Якщо ж для апеляції немає причин, то борг рекомендується повністю погасити, і тоді ім’я людини приберуть з реєстру.
Не варто недооцінювати важливість питання
Якщо в базі “Чорний список кредитних боржників – Україна” ви виявили своє ім’я, не відмахується від цього факту. Ви можете зіткнутися з цілим рядом неприємностей. Наприклад, при зверненні в банк з проханням про відкриття рахунку, вам можуть відмовити. Якщо в спірній ситуації, наприклад, при розлученні, постане питання про відчуження майна, суд може прийняти рішення не на вашу користь. При купівлі або продажу нерухомості “махрового боржникові” можуть не надати нотаріальні послуги. Страхові компанії пропонують таким клієнтам найменш вигідні умови. І навіть при прийомі на роботу деякі роботодавці перевіряють претендентів в базах боржників, і, знайшовши там, відмовляють в посаді.
Коли шлях за кордон боржникам закритий
А найчастішим обмеженням, з яким стикаються боржники, є заборона на виїзд з країни. Якщо задати пошуковий запит “Чорний список боржників, виїзд за кордон – Україна”, можна прочитати чимало історій про те, як людина дізнавалася про заборону безпосередньо на кордоні або в аеропорту. І це псувало не тільки відпустку, а й можливість заробити за кордоном, щоб розквитатися з боргами. В даному випадку не грає ролі, як багато ви заборгували. Головне те, що справа дійшла до суду.
Якщо виконавча служба внесла до реєстру номер справи з вашими даними (повне ім’я, дата народження та ІПН), це ще не означає, що вас не пропустять на кордоні. Але після судового рішення особисті дані боржника передаються і заносяться в базу Держприкордонслужби. Якщо ім’я вже в базі, то перетин кордону неможливо. А дізнатися, чи є воно там, можна виключно за письмовим запитом на інформацію, відправленому Укрпоштою в Адміністрацію Державної прикордонної служби України.