Онлайн-кредитування – сегмент фінансового ринку, який з кожним роком набирає обертів. Вдаються до мікропозик люди, яким не вистачило коштів до зарплати. Завдяки мікрокредитам людина може вирішити фінансову проблему швидко, без збору пакету документів. Привабливості додає ще й можливість оформити позику через інтернет з будь-якого пристрою.
Содержание
Методологія дослідження
Вибірка
Для нашого дослідження портрета позичальника був узятий період в 1 рік. За цей час в компанію “Фінансовіч” звернулося за оформленням кредиту більше 50 000 людей. Ми проаналізували аудиторію користувачів нашого сервісу за вибраний проміжок часу і на підставі отриманих даних сформували портрет клієнта онлайн-позик.
Сбір даних
Для збору даних ми використовували різні методи.
Анкетування
Після реєстрації на ресурсі потенційним позичальникам пропонувалося внести такі дані про себе:
- місто;
- дата народження;
- стать;
- бажана сума кредиту;
- мета кредиту;
- працевлаштування.
Статистичні дані
Також були взяті дані з аналітичних сервісів, встановлених на сайті finansovich.com.ua.
Дослідження портрета клієнта компанії, можна з великою часткою ймовірності спроектувати на весь сегмент онлайн-позик.
Портрет клиента компанії або ким є типовий позичальник МФО
Складаючи портрет позичальника, ми не помітили істотної переваги на користь тієї чи іншої статі, всього на 13% частіше зверталися за кредитом жінки.
І так, наш позичальник – це чоловік або жінка від 25 до 35 років, одружений або у відносинах. Існує думка, що частіше за кредитами звертаються люди, які не мають постійного доходу, але це міф. Статистика показує, що більше звертаються за кредитом ті, хто має постійний дохід у вигляді заробітної плати, яка в середньому становить 8 000 грн.
На даний момент МФО намагаються знизити ризики, пов’язані з неповерненням кредитів, і все частіше відмовляють у наданні позик людям з нестабільним або непідтвердженими доходом.
Регіони проживання позичальників
Географія видачі кредитів на сьогоднішній день не обмежується конкретними регіонами, адже оформити позику можна онлайн з будь-якої точки країни (виключаючи непідконтрольні території і АР Крим). Немає різниці живете ви в місті-мільйоннику або в далекому селі, головна умова – наявність інтернету.
Але не дивлячись на це, дані нашого дослідження показали, що 40% позичальників проживають в Київському регіоні. Детальну інформацію по інших регіонах дивіться в нашому інфографіку.
Сума та строк позики онлайн
70% позичальників беруть невеликі суми в борг – до 6 000 грн. Можливо це пов’язано з акційними пропозиціями на перший кредит від МФО з процентною ставкою 0,01%. Адже за даною пропозицією велику суму мікрофінансові організації не схвалять. 16% позичальників звертаються до мікропозик за сумою 6 – 12 000 грн.
Як бачимо з графіка, позики до 60 днів вельми популярні і користуються попитом у 44% позичальників, незважаючи на те, що більшість МФО видають кредит строком від 5 до 30 днів.
На які цілі потрібні гроші українським позичальникам
Проаналізувавши мету, які вказували люди при оформленні позики, ми побачили, що позичальники беруть гроші в борг на:
- 33% – покупку техніки;
- 33% – невідкладні потреби;
- 8% – витрати, пов’язані з медициною;
- 6% – кошти на ремонт;
- 2% – позика з метою закрити інші кредити;
- 1% – гроші на подорож і урочиста подія.
Думка експерта
Незважаючи на досить розвинену систему мікрокредитування, при необхідності взяти в борг українці звертаються, в першу чергу, до знайомих або родичів, намагаючись позичити гроші без відсотків. Тільки якщо немає такої можливості, вони вдаються до послуг мікрофінансових компаній.
Недосконалість законодавства в сфері регулювання діяльності МФО формує незахищеність – як компаній, так і їх клієнтів. Це один з факторів, що впливає на розвиток ринку мікрокредитування. Реформування процедури видачі мікропозик дозволило б вивести в правове поле взаємодію між кредитором і позичальником, тим самим зробивши мікропозики більш доступними, розширивши коло потенційних клієнтів.
При використанні матеріалів посилання на джерело обов’язкове.