Будь-кредит має на увазі процентну ставку, яку позичальник зобов’язується виплачувати по графіку. Як тільки людина починає проявляти безвідповідальне ставлення до виплат, до справи підключаються колектори. Це слово все частіше спливає в інформаційній порядку денному, викликаючи у деяких людей неприємні асоціації з «братками з 90-х» з голеними головами і битами в руках. Хоча насправді, все не так однозначно. Давайте розберемося, хто такий колектор, в чому полягає його робота, і будь неприємностей від нього можна чекати.

Колектори – від білих комірців до головорізів

Найчастіше позичальники, які не платять вчасно відсотки по кредиту, стикаються з двома видами колекторів – банківськими співробітниками і найнятими в сторонньої компанії людьми. Найпростіше відбувається спілкування, коли термін прострочення обчислюється кількома днями. Клієнту дзвонить співробітник відповідного відділу банку або МФО, в обов’язки якого входить робота з проблемними кредитами. На даному етапі фінустанова надсилає смс-повідомлення та електронні листи, якими повідомляє про необхідність внести оплату з точним зазначенням суми заборгованості. Потім починає дзвонити співробітник цієї організації, який веде бесіду з позичальником в коректній формі, намагається з’ясувати причини прострочення і по можливості запропонувати шляхи вирішення проблеми. Якщо проблема дійсно серйозна, то банк може піти на реструктуризацію боргу. Головне завдання такого колектора – залагодити питання мирним шляхом, домогтися повернення кредитних коштів і зберегти позитивний імідж організації.

Якщо клієнт не йде на діалог, і термін несплати кредиту затягується, то банк / МФО наймає колекторську фірму. Юридично в Україні колекторські компанії не існують. Офіційно вони реєструються, як факторингові фінансові компанії, які за гроші домагаються для банків і МФО повернення боргів. Якщо кредитор звертається до послуг такої компанії, щоб повернути свої гроші, то ситуація ще непогана, так як колектори худо-бідно намагаються не перегинати палицю, щоб не зіпсувати імідж замовника. Але все одно найняті колектори діють більш різко, ніж безпосередні співробітники банку.

Гірше, якщо банк продав колекторській компанії ваш борг. Нерідко кредитори продають проблемні кредити, якщо розуміють, що їх повернення буде коштувати дорожче, ніж сама сума боргу. І тоді банк може всього за кілька сотень гривень продати борг по кредиту розміром в 10 тис. Грн. Після цього всі права кредитора переходять колекторській фірмі, і тут вже її співробітники можуть відмовитися від «ванільних» методів повернення боргу.

А в дійсно гнітюче становище позичальник може потрапити, якщо до його справи підключаться так звані «чорні колектори». Це позаштатні працівники колекторських компаній, які в своїй практиці вибивання боргів не гребують фізичного насильства. На щастя, такі випадки все ж зустрічаються не так часто.

Психологічний тиск – основа роботи колекторів

Колектори – і ті, які працюють в банках / МФО, і з найнятих факторингових компаній – в своїй роботі використовують такі стандартні інструменти:

  • смс-повідомлення про заборгованість;
  • листи;
  • телефонні дзвінки;
  • особисті зустрічі;
  • судові позови.

Банківські співробітники, як правило, обмежуються першими трьома пунктами вищевикладеного списку. І в крайніх випадках вдаються до судових розглядів, якщо суми заборгованості настільки великі, що покриють всі супутні судам витрати. А ось працівники колекторських фірм активно користуються всіма варіантами психологічного тиску на позичальника, але практично ніколи не звертаються до суду.

За правилами, перед початком щільної роботи з клієнтом колектори повинні особисто повідомити про наявність простроченої заборгованості. При цьому вони зобов’язані підтвердити свої повноваження нотаріально завіреним документом. У ньому зазначено, що колектор діє в інтересах кредитора. Якщо ви не отримали інформацію про свою заборгованості, то зажадайте ці дані. Вам їх повинні надати в письмовому вигляді протягом 10 робочих днів.

Далі робота з простроченою заборгованістю перейде в активну фазу, коли боржнику будуть надзвонювати по кілька разів на день, намагаючись домогтися згоди на повне і негайне погашення боргу. У деяких випадках кількість щоденних дзвінків може досягати 20, а то і 30. Якщо боржник не відповідає на дзвінки, то колектори беруться за ближній коло його спілкування, починаючи розшукувати контакти рідних, друзів, товаришів по навчанню, співробітників, сусідів. У своїй роботі вони часто задіюють пошук в соціальних мережах, де можуть відшукати нову адресу проживання, роботу та інші відомості про боржника. Такий пошук не суперечить закону.

Оскільки в Україні немає офіційного інституту колекторів, все, що можуть зробити співробітники таких компаній – це пред’явити людині претензії кредитора і вимагати погасити заборгованість. Для цього колектор може особисто навідатися до позичальника, щоб вплинути на нього. Але він заздалегідь повинен узгодити з боржником час і місце зустрічі, що часто ігнорується, а також не переходити до фізичного насильства.

Часто колектори розкидаються погрозами про конфіскацію рухомого майна та житла позичальника. Згідно із законом це дійсно можливо, але тільки після того, як суд прийме відповідне рішення. Тому, якщо ви точно знаєте, що справа ще не дійшла до суду, можна не переживати, що на ваше майно накладуть арешт – у колекторських фірм немає таких повноважень.

Псевдоколлектори полюють за іпотеками

«Чорні колектори» працюють більш жорсткими методами і за іншою схемою. Як правило, вони намагаються викуповувати прострочені борги, а не працювати на банки / МФО. І, викуповуючи заборгованості, вони віддають перевагу іпотеці. В такому кредиті іпотечне житло виступає заставою. Діяльність псевдоколлекторов завжди супроводжується порушенням закону. Зокрема вони вчиняють такі дії:

  • проникають в житло боржника;
  • насильно виселяють людини;
  • незаконно знімають боржника з реєстрації за місцем проживання.

Вони намагаються потрапити в квартиру, коли там нікого немає. Для цього протягом якогось часу ведуть стеження за боржником і його сім’єю. Але при необхідності не гребують насильного виселення цілих сімей. Далі житло ставлять під охорону або хтось із псевдоколлекторской банди живе там якийсь час. А в цей період на квартиру або будинок позичальника швидко підшукують нового покупця.

Як поводити себе з колекторами

Намагайтеся не допускати ситуації підключення до вашої справи сторонніх колекторських компаній. Для цього відкрито говорите про свої проблеми з підписом уповноваженого працівника банку або МФО. Погоджуйтеся на реструктуризацію боргу та оплачуйте її відповідно до встановленого графіка. Тоді ви уникнете настирливих дзвінків і тим більше візитів до вас додому і на роботу.

Якщо ваш борг уже викупила факторингова компанія, все одно не бігайте від її співробітників, а намагайтеся добитися реструктуризації або відстрочення виплат по позиці. Вас будуть переконувати виплатити борг відразу весь цілком, але змусити ніхто не може. При перших спробах порушити ваші права (загрози або тим більше насильницькі дії), фіксуйте їх за допомогою диктофона або записуйте відео на смартфон і звертайтеся за допомогою в поліцію і прокуратуру.

Вам може бути цікаво:

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *