Борг завжди віддяка, а в період кризи повернення позики постає перед кредиторами особливо гостро. У спробах повернути гроші, і обов’язково з відсотками, банки і мікрокредітной організації (МФО) звертаються до послуг колекторських фірм. І часто відбувається, що їх співробітники зачіпають не тільки самих боржників, а й їх рідних, друзів, іноді навіть зовсім сторонніх людей. Саме тому останнім часом одним з популярних запитів в пошукових системах є фраза “Що робити, якщо дзвонять колектори по чужому кредиту – Україна”. Давайте ж покроково розберемося, як діяти в подібній ситуації.

Нерви попсують, але не більше

Україна в даному питанні спливла неспроста. Проблема в тому, що в нашій країні до цих пір на законодавчому рівні не врегульовано питання роботи колекторських компаній. Тому нечистоплотні співробітники останніх можуть використовувати в своїй діяльності різні методи, які часто виходять за рамки кримінального кодексу. А пересічні громадяни, мало обізнані про законність дій таких людей, стають жертвами психологічного терору.

Як же виглядає стандартна схема роботи таких структур? В цілому вона ділиться на три етапи:

  • м’який режим;
  • жорсткий режим;
  • правовий режим.

Дзвінки колекторів

У першому випадку робота з кредитором ведеться дистанційно за допомогою листів, телефонних дзвінків і СМС-повідомлень. Саме на першому етапі до справи підключають коло рідних і знайомих оброблюваного людини. У хід йдуть, як вмовляння і тиск на совість, так і шантаж і навіть погрози фізичного насильства. Причому, як до того, хто брав кредит, так і до його оточенню.

Чи можуть колектори приїхати додому?

Так, саме на другому етапі компанії переходять вже до більш серйозних заходів впливу, включаючи несподівані зустрічі візитерів зі значною зовнішністю на порозі роботи або власного будинку. На щастя, до таких кроків фірми вдаються досить рідко.

Звернення до суду з обов’язку

Ще рідше, якщо не сказати ніколи, вони звертаються до правовому методу вирішення проблеми – йдуть до суду. Там високий ризик програти справу, тому, як правило, третім етапом нехтують.

Таким чином, якщо дзвонять колектори, а кредит без фото не брав – можна бути спокійним, що в гіршому випадку спілкування обійдеться м’яким режимом – тобто дзвінками, листами, СМС і повідомленнями в соціальних мережах. Хоча і це заподіює масу незручностей, тому переходимо до методів вирішення такої проблеми.

Причини дзвінків – від допомоги другу до помилки

Насамперед слід розібратися в ролі, яку ви граєте в обставинах, що склалися, так як від цього багато в чому буде залежати ваше подальше поводження. Як правило, колектори по чужому боргу звертаються в трьох ситуаціях:

  1. випадок поручительства за кредитом;
  2. випадок позики вашим родичем або іншому;
  3. помилка.

У даному переліку випадок поручительства є найбільш вразливим. Згідно із законом, якщо ви виступаєте поручителем когось, коли він бере кредит, тоді ви добровільно берете на себе відповідальність за його відшкодуванню. І, якщо ваш знайомий виявляється боржником, то всі витрати автоматично перекладаються на ваші плечі. Але тут важливо, щоб ви дійсно підписували документи і юридично це було завірено. Якщо ж, наприклад, ви просто прийшли разом з другом в банк або МФО, так би мовити за компанію, і ні під одним документом не ставили свій підпис, питань бути не повинно.

Другий випадок, коли колектори дзвонять родичам, зустрічається найчастіше. Причому, турбувати можуть не тільки через прострочені позик, узятих близькими родичами і друзями, а й навіть однокласниками, яких ви більше 10-15 років не бачили. Якщо ви дійсно давно не спілкувалися з людиною, про яку йде мова, то цього пояснення колектора може бути досить, щоб більше вас не турбувати. Хоча таке зустрічається рідко, як правило, дзвінки тривають. Але реальних важелів тиску на вас в такій ситуації немає.

Третій випадок може здатися найбільш нешкідливим – мовляв, терміновий кредит не брав, нічого віддавати не повинен, це ваша помилка, розбирайтеся самі. Але краще відразу уточнити у абонента співробітника колекторської фірми, звідки у нього відомості про те, що ви брали позику. Одна справа, коли незнайома людина бере позику і випадково або навмисно в анкеті вказує неправильний номер, а неуважний співробітник банку / МФО вчасно не перевірив його. Тоді це питання можна відразу вирішити по телефону, і ваш номер повинні будуть прибрати з бази. Але, якщо інформація про вас збігається, а ви точно знаєте, що кредит не брали, тоді мова може йти про шахрайство і потрібно звертатися в правоохоронні органи.

Як боротися з колекторами

Якщо ви вже пояснили колекторам, що непричетні до того боргу, про який вони тлумачать, а ті не припиняють вам надзвонювати і дошкуляти іншими способами, є два виходи з ситуації. Перший підійде людям з дуже міцними нервами. Якщо ви не будете відповідати на дзвінки колекторських фірм, відразу припиняти розмову, розуміючи, що це колектори, не реагувати на повідомлення і повністю ігнорувати їх дії, через деякий час вони відстануть. Головне завдання співробітника такої контори – добути борг, так як від цього залежить його заробіток. Якщо він зрозуміє всю марність роботи з вами, він переключиться на інший метод вирішення свого завдання.

Другий вихід також зажадає терпіння і активних дій. Для початку спокійно дізнайтеся у абонента його повне ім’я та посаду, а також точну назву компанії, від якої він дзвонить і юридична адреса. Після цього напишіть листа в дану контору, в якому повідомте про відсутність боргу. У ньому попросіть видалити ваш номер з бази, щоб колектори більше не дзвонили. Якщо це не допоможе, тоді знову ж письмово вимагайте у компанії копії документів, що підтверджують отримання вами кредиту. А, якщо колекторська фірма викупила цей борг у банку або МФО, також слід попросити копію документа, що свідчить про перехід права вимоги боргу до неї. Паралельно з цим можна звернутися за допомогою до міського або обласного управління комісії із захисту прав споживачів. Як правило, зустрівши таку відсіч, інтерес подібних компаній до людини остигає. Хоча трапляється і так, що протистояння переходить в гарячу фазу.

Загрози по телефону від колекторів – як бути?

Нерідко зустрічається, що від умовлянь такі фірми переходять до залякування, погроз, тероризування людини через соцмережі і месенджери. Найчастіше колектори легко переходять межу дозволеного з точки зору закону. І тут головне не розгубитися, а записувати їх “солодкі промови” на диктофон або вести відеозапис вашої розмови. Скрупульозно збирайте всю переписку та інші матеріали, які можуть бути доказом вчинених ними правопорушень для правоохоронних органів.

Прямо скажемо, що в поліції подібними справами не люблять займатися, вважаючи, що загрози недостатній привід для заведення справи. Але, маючи на руках велику доказову базу у вигляді переписки з погрозами і диктофонні записи, що підтверджують ваші слова, настояти на цьому буде легше. Обов’язково упевніться, щоб справа за вашою заявою зареєстрували в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЕРДР). Після цього правоохоронці зможуть почати так званий негласні слідчі дії (з’ясують, хто вам телефонує, звідки і так далі).

Слід розуміти, що часто агресивно налаштовані колектори навіть протягом однієї телефонної бесіди можуть наговорити на кілька статей кримінального кодексу. Юристи відзначають, що найчастіше мова йде про таких статтях, як: шахрайство (стаття 190 КК України), вимагання (ст. 189), загроза знищення власності (ст. 195), примус, супроводжуване погрозами (ст. 355) і так далі . Якщо в ході розмови перерахувати співрозмовнику порушені їм статті та повідомити про диктофонного запису, часом це допомагає остудити його запал.

Тому, перше, що потрібно зробити після того, як ви, наляканий черговим дзвінком хама, забиваєте в пошук “Дзвонять колектори по чужому кредиту, куди скаржитися – Україна”, – заспокоїтися і видихнути. Знайте, що на сьогоднішній день в Україні діяльність колекторських компаній за фактом знаходиться поза законом, так як вона ніяк не регулюється офіційно. Єдиним законним органом, який може стягнути борги з людини, є Державна виконавча служба. І то їй для цього необхідно судове рішення. І, коли дзвонить черговий колектор, турбуючи вас з приводу чужого боргу, пам’ятайте, що у нього немає ніяких реальних важелів впливу.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *