Фінансова грамотність – за цією уявною складної фразою стоїть ряд простих дій, які допомагають будь-якій людині відчувати себе більш впевнено. Особливо важливо це в період постійних змін, в яких нам довелося жити. Розглянемо кілька порад, які не зажадають від вас особливо активних дій, але допоможуть поліпшити ваш особистий бюджет вже в найближчий місяць.
Содержание
Фінансова грамотність
Фінанси – це не тільки складна наука з масою нюансів, але і щоденна рутина, що стосується кожного з нас. Щоб дізнатися, як підвищити фінансову грамотність, можна подивитися фільми про фінанси або записатися на різні онлайн-курси і відвідати реальні лекції. Зокрема на них поглиблено розповідається про інвестування та інших варіантах пасивного заробітку. Багато інструменти допоможуть дізнатися про нюанси дисципліни “Фінансова грамотність” – книга, мобільний додаток, аудіозаписи і т.д. Але є ряд дій, які ви можете зробити вже зараз, щоб найближчим часом побачити перші результати у вигляді дзвінкої монети в кишені.
Готуємо сани влітку і бережемо копійку
Йдеться про перехід в режим економії. Якщо після цих слів у вас різко зіпсувався настрій, то не поспішайте сумувати, адже основи фінансової грамотності допоможуть не позбавити себе задоволень в життя, але і зберегти зайву гривню.
Контролюйте бажання
Дослідження показують, що близько чверті своїх доходів людина витрачає на спонтанні покупки або розваги, як, наприклад, незапланована гулянка з друзями. Тому краще зараз же братися за розум і контролювати свої миттєві бажання. Не обов’язково повністю позбавляти себе милих радостей життя, просто обмежте їх до розумних рамок, виділяючи щомісяця певну суму грошей, яка не сильно вдарить по кишені.
Передивіться тарифи
Перегляньте тарифи мобільного оператора, інтернет-провайдера і постачальника кабельного телебачення. Можливо, серед пропозицій є те, що вас влаштує за переліком послуг і при цьому дозволить заощадити. Вивчіть, якими додатковими сервісами користується ваша сім’я. Наприклад, в деяких випадках підключити сімейний пакет в музичному стрімінговом сервісі буде вигідніше, ніж користуватися індивідуальними підписками. Також використовуйте всі корисні можливості вашої банківської картки, і не забувайте про функцію кешбек, що дозволяє повернути частину раніше витрачених коштів.
Робіть покупки з розумом
Звертайте увагу на сезонні розпродажі. Це той випадок, коли відоме прислів’я “Готуй сани влітку, а воза взимку” мають практичний вплив і на особисті фінанси. Напевно прикупити нову літнє взуття буде набагато дешевше взимку, а, наприклад, пуховик – влітку. Благо, зараз повним-повнісінько Інтернет-магазинів, в яких завжди можна відшукати одяг будь-яких сезонів. Ви напевно якісь з цих Лайфхак і так використовуєте в житті, але, упорядкувавши їх і перетворивши в звичку, помітите, наскільки скоротяться ваші витрати.
Керуйте сімейним бюджетом
Наріжним каменем осмисленого управління сімейним бюджетом є особистий фінансовий план. Сформувати його не складе великих труднощів, але зажадає від вас часу і невеликих розрахунків. Для нього вам потрібна детальна інформація про:
- статті вашого доходу;
- статті витрат;
- фінансові цілі.
Як скласти фінансовий план
Для початку можна розробити фінансовий план на місяць, а, коли поднатореете, тоді вже братися за більш тривалі періоди – квартал, півроку, рік і так далі. У перший пункт входять всі суми, які ви плануєте отримувати протягом місяця (у великому плані слід розписати всі пункти помісячно).
Статті витрат слід ділити за ступенем важливості:
- комунальні платежі;
- продукти харчування;
- оплата кредитів;
- освіта;
- транспорт;
- послуги (перукарня, манікюр і т.д.);
- накопичення на ціль;
- накопичення “на чорний день”.
- відпочинок і хобі.
Обов’язково пропишіть, яку суму грошей ви щомісяця витрачаєте на кожен з пунктів. Відстежувати витрати можна за допомогою різних мобільних додатків, в які зручно вносити кожну покупку. Зверніть увагу, що на формування фінансової “подушки безпеки” фахівці рекомендують виділяти 10-20% свого доходу. В ідеалі у вас повинен сформуватися запас, що дорівнює трьом місячним зарплатам.
А ось накопичення на мету залежать від її вартості. Вам важливо чітко розуміти, скільки коштує об’єкт вашого бажання, і за скільки часу ви плануєте його купити. Розглянемо такий фінансовий план – приклад з покупкою транспортного засобу. Якщо ви плануєте придбати автомобіль протягом трьох років, то його вартість розбийте на місячні платежі, щоб зрозуміти, яку суму необхідно відкладати на дану покупку. І далі тверезо оцініть – чи готові ви стільки виділяти щомісяця на цю мету. Якщо сума непідйомна, то доведеться щось переглядати – або збільшувати термін накопичення грошей, або шукати підробіток.
Як не зірватися і дотримуватися плану
Після розробки детального особистого бюджету важливо дотримуватися його від А до Я, тільки в цьому випадку у вас вийде відкладати гроші. Часто спочатку люди з незвички витрачають більше, ніж планували на ту чи іншу статтю витрат. Так, сума, відкладена на харчування на місяць, йде за пару тижнів, або витрати на користування транспортом виявилися вищими. В такому випадку в першу чергу переглянете свій план, можливо, в нього закралися помилки. Наприклад, у випадку з харчуванням не варто забувати про свята, адже ясно, що сума на цю статтю витрат в грудні або травні буде вище через щедрих застіль.
Дайте бажанню “настоятися”
Якщо ж справа не в помилці, слід більш жорстко організувати витрати. Наприклад, привчитеся утримуватися від великих придбань в день получки. На думку психологів, отримавши зарплату, у людини виникає ілюзія багатства і підвищується бажання відразу витратити гроші. Відкладіть думка купити щось до завтра, і, можливо, ви зміните свою думку.
Контролюйте витрати
Зручним способом контролю витрат є розкладання грошей у конверти (але це реально реалізувати, якщо ви отримуєте доходи не на карту, а готівкою). Підготуйте необхідну кількість конвертів з численних статтях видатків. Підпишіть їх, виходячи з цілей (наприклад – продукти, квартплата і т.д.), і покладіть всередину відповідні суми. Це допоможе витрачати фінанси чітко за статтями, які не залазячи, в “чужій конверт”.
Пишіть списки
Найпростіше контролювати купівлю продуктів харчування. Перед походом в магазин складіть список того, що потрібно взяти, і не відступайте від нього ні на крок. І намагайтеся ходити в супермаркети на ситий шлунок, щоб не було спокуси взяти з полиці те, чого немає в списку.
Кредитна історія – складова фінансового здоров’я
Якщо ж ви хочете прискорити досягнення своєї мети, і не бажаєте чекати три роки, як у випадку з покупкою авто, можна звернутися до кредитів. І в цій справі не маленьку роль відіграє ваша кредитна історія. У будь-якій книзі з серії “Фінанси для чайників” ви дізнаєтеся, що в такому випадку дуже важливий кредитний рейтинг людини. Історія, пов’язана з тим, наскільки відповідально ви підходите до погашення взятих кредитів, включаючи оплату покупок частинами, зберігається десять років в базі кредитних бюро. Тому важливо мати високий рейтинг, щоб не було проблем з новою позикою в момент гострої необхідності. Якщо ви впевнені у своїй незаплямованою репутації, то сміливо вирушайте в банк. Але перш уважно вивчіть пропозиції різних фінустанов, щоб підібрати найбільш вигідні умови.
Вас может зацікавити можливість: