Стаття 166 податкового кодексу України каже, що у певних випадках українці мають право на фінансову компенсацію внаслідок купівлі товарів чи послуг. Такий процес називається податкова знижка і, згідно зі статистичними даними, за минулий рік лише на Київщині нею скористалося понад 11 000 мешканців. Пропонуємо докладніше розібратися на суті питання: від визначення до способів отримання.

Податкове вирахування: основи поняття

Компенсація витрачених коштів на певні види витрат, що надходить від держави, називається податковим вирахуванням чи знижкою. Повернення грошей відбувається заднім числом, за минулий рік.

Для того, щоб бути претендентом і отримати, наприклад, податкове вирахування за лікування, необхідно мати офіційне працевлаштування, а також громадянство України. Все це важливо, оскільки головною підставою для вирахування є прибутковий податок, який утримується роботодавцем щомісяця із заробітної плати.

Лише платники податку на доходи фізичних осіб мають підстави для повернення податку на доходи фізичних осіб.

Важливо розуміти, що підприємці, які хоч і фактично є також фізичними особами, не мають такої можливості. І всі їх отримані доходи не є підставою для отримання податкового відрахування за навчання або купівлю товарів чи послуг.

Якщо звернутися до даних, то можна побачити, що багато хто користується можливістю повернути кошти і знизити таким чином податкове навантаження. Найбільшою популярністю користується податкове вирахування при купівлі квартири, на другому місці – освітні послуги, на третьому – податкове вирахування на дітей.

Більше про види податкових відрахувань

Види витрат, які відповідно до законодавства є підставою для отримання податкової знижки:

  • відсотки від сплати іпотечного кредиту;
  • витрати, які були витрачені на будівництво чи купівлю квартири за програмою доступного житла, включаючи погашення пільгової іпотеки;
  • оренди житла, яку сплачували люди зі статусом “внутрішньо переміщених осіб”;
  • витрати на благодійність та пожертвування (з обмеженням суми до 4%);
  • оплата за здобуття освіти у закладах різного рівня;
  • оплата лікування як самого платника податків так і членів сім’ї, що включає придбання лікарських препаратів, медичних виробів, донорського матеріалу, виробів для реабілітації;
  • оплата страховки;
  • внески до пенсійного фонду;
  • переобладнання машини на альтернативні бензинові види палива.

Важливо відзначити, що податкове вирахування за квартиру, медицину чи освіту надається виключно на умовах отримання послуги на території України.

Як розраховується сума податкової знижки

Сума податкової знижки не є статичною та залежить від фактичних витрат. Але при цьому її розмір обмежується заробітною платою, яка була нарахована за минулий період.

Пропонуємо розібрати формулу на прикладі. Дохід Івана Івановича за 2020 рік становив 240 000 гривень, з яких він заплатив 43 200 гривень ПДФО. Водночас він витратив 50 000 гривень на власне навчання. Вставляємо ці дані у формулу:

Сума податку зі знижкою:

(240 000 – 50 000)*18% = 34 200 гривень.

Грошова сума до повернення:

43 200 – 34 200 = 9 000 гривень.

Що потрібно для того, щоб отримати податкове відрахування

Для того, щоб отримати податкове вирахування у поточному році, необхідно мати заповнену декларацію за минулий рік із кінцевою сумою всіх податкових витрат. Податкова служба здійснює перерахунок та компенсує частину ПДФО.

Для підтвердження реальних витрат необхідно мати підтверджуючі платіжні документи:

  • квитанції;
  • товарні та фіскальні чеки;
  • касові ордери;
  • ксерокопії договорів.

З весни 2020 року прийнято ухвалу, що такі документи можуть мати як паперовий, так і електронний вигляд. Важливо лише, щоб документи відображали вартість товару/послуги та дату/термін надання.

Ще один важливий аспект. Компенсацію можна отримати лише за попередній рік. У 2021 за 2020, у 2022 за 2021 і так далі. Кошти надходять протягом 60 днів за допомогою переказу або на розрахунковий рахунок, відкритий в українському банку. Така інформація має вказуватися безпосередньо у декларації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *