Верховна Рада України ухвалила закон “про віртуальні активи”, який має стати пусковим механізмом для легалізації криптовалют як таких. Власники монет та просто зацікавлені особи завмерли в очікуванні, чи справді можна буде здійснювати операції купівлі-продажу, користуючись при цьому не фіатними, а віртуальними грошима. Пропонуємо детальніше розібратися в цьому питанні та зрозуміти, що все не так вже й просто.
Содержание
Що несе в собі закон
Перше, що взяв на себе закон – виведення визначення, що це таке “віртуальні активи”. Це означає впровадження крипти у правове поле, легалізація ринку криптовалют, а також надання його учасникам легального, правового статусу. Отже, можна буде:
- відкривати рахунки у банках та інших фінансових установах спеціально під криптовалюти;
- офіційно реєструвати криптобіржі та аналогічні їм профільні компанії;
- формувати звітність про діяльність організацій, пов’язаних із віртуальними грошима;
- розкривати інформацію про власників цифрових активів.
Керманичем таких змін планується поставити Міністерство цифрової трансформації, яке й видаватиме ліцензії на діяльність в Україні, вестиме реєстр компаній, займатиметься звітністю та багато іншого.
Навіщо потрібні зміни?
Насамперед йдеться про захист. Саме безпека стала гачком для розробки законодавчої бази. Таким чином, учасники віртуального ринку одержують інструменти для захисту у суді. Прецедентів для такого звернення вже назбиралося чимало. Наприклад, хтось вважає, що його активами заволоділи шахрайським шляхом. Але держава не може людині допомогти, адже подібна діяльність перебуває поза юрисдикцією. Отже, необхідно щось, що могло б забезпечувати гарантії, зокрема, права власності.
Додатково захист отримають і клієнти криптовалютних бірж, якщо вони вважають, що платформи якимось чином порушують їхні права. Але важливо зазначити, що закон працюватиме лише у випадку, якщо компанія має українську реєстрацію.
Влада висловлює сподівання, що така політика дозволить залучити в даний сектор іноземні активи – інвестиції. І, звичайно ж, офіційна робота матиме на увазі податкові відрахування, які підуть до бюджету країни. З розвитком практики, юридичне регулювання допоможе боротися з проявами фінансового тероризму, відмиванням грошей.
Чи можна буде вільно розплачуватися криптовалютою?
Випереджаючи всі пояснення, слід дати відповідь – ні. Навіть якщо закон буде прийнято та впроваджено, найближчим часом не планується створення можливостей для стандартизованої оплати товарів чи послуг. Основним платіжним засобом, як і раніше, залишається національна валюта – гривня. Але провести розрахунки за допомогою посередника буде реальніше. Все зводитиметься до того, щоб транзакції відбувалися з миттєвої конвертацїєю. За аналогією з валютними картками, де відбувається списання суми, еквівалентної поточному курсу.
Ще одна несподівана новина – створення державної криптовалюти під робочою назвою “є-гривні”.
Коли чекати на активні дії?
Незважаючи на те, що всі ЗМІ підхопили новину про легалізацію, швидких змін чекати не варто. Адже цей закон:
- лише окреслив рамки для подальшої діяльності;
- не створив чітких інструментів для досягнення результату;
- позбавлений нормативно-правових актів, які б уточнювали план роботи.
Тим більше, що і цей закон не почне працювати, доки не буде прийнято відповідних змін до податкового кодексу, де планують закріпити відомості про цифрові активи. Адже державі слід розібратися, як стягувати податки з біткоїну чи ефіріуму.
За попередніми прогнозами, знадобиться щонайменше рік, щоб шестерні почали крутитися.
Чи торкнуться зміни майнінгу?
Оскільки в нововведенні нічого не йдеться про “видобування” крипти, значить вона так і залишиться поза контролем з боку держави. Цікавим є той факт, що правоохоронці раз у раз публікують матеріали про нібито викриття незаконних майнінгових ферм. Хоча по суті вони виконують математичні обчислення, які не заборонені. Аргументів на користь звинувачення не вистачає. Однак, коли “ферми” незаконно підключаються до електромереж, то підстави для пред’явлення претензій є.
Криптовалюта в руках українців
Згідно зі статистичними даними, щодня на території України відбувається оборот криптовалюти на суму близько 1 млрд гривень. Такий результат дозволяє державі зайняти 4 місце у світі за використанням віртуальних грошей. Але це ще не всі рекорди. Ми лідируємо за обсягом операцій серед учасників з усього світу, а також входимо до топ-10 держав за сумою заробітку на біткоїнах.