Кожен українець, який отримує прибуток від інвестицій, зобов’язаний виконувати вимоги податкового законодавства – щомісячно відраховувати державі 19,5% від суми. Тому актуальністю користується питання як зробити платіж меншим і чи можна взагалі не платити. Пропонуємо розібратися у цій ситуації.

Що таке інвестиційний дохід

Люди, які торгують на фондовому ринку, можуть називатись інвесторами. Отже, вони зобов’язані відраховувати податок зі всього свого прибутку. Для них це інвестиційний дохід – різниця між ціною придбаних активів та сумою, яку вони виручили за їх продаж. Так, наприклад, інвестор придбав акції за 1000 євро, а потім перепродав за 15000 євро. Шляхом простого розрахунку виходить, що його дохід становить 500 грошових одиниць.

Але є й нюанс. Податок розраховується у гривні, отже обов’язковим буде перерахунок на національну валюту за курсом у день операції.

Друга особливість стосується прибуткових та збиткових угод, які не можна виключати з робочих моментів. І тут діє така система: із заробітку на одній угоді віднімається втрата грошей на іншій. А податок розраховується із різниці двох величин.

Якщо з якоїсь причини інвестор лише йшов у мінус, то така інформація також відображається у декларації. І в наступному циклі мінус буде зменшувати загальну частку оподатковуваного прибутку, поки дохід не вийде в нуль.

Важливо! Податок з інвестиційного доходу необхідно сплатити лише у разі продажу активів. Подорожчання куплених акцій та інші події не впливають на податкові зобов’язання.

Не потрібно нічого платити і у разі, якщо дохід не перевищує встановлений законом прожитковий мінімум.

Податки, які вимагають оплати

  1. Інвестиційні доходи – 19,5%.
  2. Дивідендні доходи від іноземних компаній – 10,5%.
  3. Відрахування від виплат дивідендів компаніям-резидентам України – 6,5%.

Законодавство дозволяє не сплачувати податки двічі у разі укладання спеціального контракту. Така нагода є для американських корпорацій. Однак де-юре система недосконала і часто набагато простіше погодитися з подвійним оподаткуванням, ніж оскаржувати судові рішення.

Необхідно запам’ятати, що всі податки сплачуються згідно зі звітом одразу за рік. Податкова декларація має бути повністю заповнена та подана у зазначений період – до 1 травня наступного року. Але є кілька способів, які допомагають зменшити суми відрахувань.

Де гроші там і податки

Ми вже згадували вище, що обов’язковим оподаткування є лише у разі закриття угоди – продажу акції. Але як бути з дивідендами? Компанії-партнери виплачують їх автоматично.

Фахівці рекомендують для таких випадків співпрацювати з тими компаніями, які не займаються відрахуванням. В основному це технологічний сектор, який інвестує у власний розвиток. Прикладом можуть бути такі гіганти як Alphabet, Facebook, Amazon, Netflix. Також не здійснюють виплат збиткові компанії, засновані нещодавно та зайняті напрацюванням клієнтської бази. Популярні з них – Spotify, Palantir Technologies.

Але тут є і підводне каміння. Купівля акцій таких компаній не позбавляє людину оподаткування, а лише відстрочить її. У якийсь момент потрібно вивести готівку, а отже, продати акції. І ось тут доведеться заплатити з урахуванням того, що компанія вже встигла розвинутись та примножити ціну інвестицій.

Грамотний розрахунок

Якщо спиратися те що, що у інвестиційному доході враховуються як заробітки так і збитки, можна трохи зменшити загальні відрахування. Варто уважно вивчити портфель своїх акцій та знайти ті, які на даний момент “у мінусі”. Таким чином, вдасться зафіксувати збиток, а потім відкупити його назад.

Наведемо приклад. Ви продаєте акції на 10 000 гривень. З їхнього продажу вам необхідно заплатити 19,5% податку (1 950 гривень). Але при цьому у вас є акції, ціна яких впала і мінус склав 5 000 гривень. 10 000 – 5 000 = 5 000 гривень на оподаткування. Таким чином, 1950 перетворюється на фактичну оплату 975 гривень. А з огляду на те, що “збиткові” акції за бажання можна купити назад, то вигода очевидна.

Але є й невеликий ризик. Це комісія, вартість якої від 0,35 $ за операцію та різкі зміни ціни в минулому “мінусових” акцій, які можуть спричинити додаткові витрати.

Коливання курсу валют

Різниця курсу для обміну доларів на гривні може принести невеликий прибуток. Іноземні компанії продають свої акції у валюті, а податки вилучаються з їхнього гривневого еквівалента. Отже, чим укріпленішою буде гривня, тим менше податків доведеться зрештою заплатити. Але така схема працює лише у випадку, якщо ви продовжуєте “тримати” акції у доларах, а не повертається їх назад у гривні. До того ж, не завжди виходить чітко спрогнозувати курс валют на наступний рік.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *