У законодавстві нашої країни чітко прописані всі норми, щоб кожна жінка відчувала себе більш-менш захищеною. Декретна відпустка в Україні обов’язково має на увазі матеріальну допомогу як працюючим, так і безробітним матерям.

Багато жінок до декрету працюють і планують це робити до самих пологів. Але це велика помилка. Після 30 тижня вагітна не завжди може контролювати свої емоції і потребує відпочинку. Держава піклується про здоров’я жінки і не народженого ще дитини, тому надає оплачувану відпустку. Соціальний фонд оплачує вагітної 100% від офіційного окладу. Тому у фінансовому питанні вона не постраждає, а ось в плані здоров’я, як фізичного, так і психологічного – виграє.

Сума декретних виплат у 2023 році

На розрахунок декретних виплат впливає мінімальна заробітна плата. Враховуючи це, можна розрахувати, що у 2023 році мінімальна середньоденна при розрахунку декретних буде:

220,11 грн (=6700 грн/30,44). Тобто мінімальний розмір декретних – 27733,86 грн (=220,11 грн ×126).

Якщо ж немає 6-місячного страхового стажу, за останні 12 місяців, то ще додається максимальне обмеження в розмірі подвійних цифр, наведених вище. Максимальна середньоденна для розрахунків становить: 440,21 грн (=2×6700 грн/30,44).

Слід зазначити, що у випадку із сумісництвом, мінімальне забезпечення щодо суми матеріальної допомоги не використовується. Гарантій при неофіційному працевлаштуванні немає. Тому українки все частіше прагнуть працювати офіційно.

Декретні виплати в Україні

Так на якому тижні йдуть в декрет? Чи можна зробити це раніше чи пізніше? Декретні виплати в 2022 році працюючим мамам на весь період відпустки встановлюються відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»:

 1. Якщо вагітність і пологи протікали без патологій, то жінці надається 70 днів до пологів, а потім 56 – після пологів. У разі проблем і ускладнень під час пологів, а також мамам двійнят після пологів надаються 70 днів.
 2. Якщо громадяни зважилися на такий важливий крок, як усиновлення дитини, то одному з батьків надається звільнення від роботи на 56 днів.
 3. Особам, які відносяться до 1-4 категорії потерпілих у катастрофі на Чорнобильській АЕС, покладений відпустку по догляду терміном 180 днів.

Декретні виплати в Україні здійснюються Фондом соцстраху. Нарахування починаються з першого дня виходу у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, зафіксованого фахівцями відділу кадрів на підставі лікарняного листа.

Лікарняний лист може бути наданий як в електронному вигляді, так і на паперовому носії. Незважаючи на те, що протягом усього 2022 року здійснювався перехід на електронні лікарняні, виникають ситуації, коли оформлюється та подається до оплати паперовий варіант лікарняного листа.

Лікарняний лист на паперовому носії може бути виписаний у разі, якщо:

 • жінка оформляє усиновлення дитини віком до двох місяців з моменту її народження згідно з документом про народження. Лікарняний у цьому випадку видається на підставі рішення суду про усиновлення;
 • електронний лікарняний неможливо сформувати з технічних причин – до усунення цих проблем;
 • за відсутності доступу до центральної бази даних.

Зазвичай він оформляється з 30 тижня вагітності. У разі ускладнених пологів, або народження двох і більше дітей, видається додатковий лікарняний терміном на 14 днів після пологів.

Якщо жінка працювала за сумісництвом, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами нараховується і виплачується на підставі копії лікарняного листка, завіреного за основним місцем роботи печаткою та підписом керівника. До заяви та копії лікарняного необхідно додати довідку про розмір середньої заробітної плати за основним місцем роботи.

Призначення виплати декретних у 2023 році затверджується уповноваженим органом соціального страхування після надання лікарняного листка і оформляється у вигляді спеціального протоколу.

Дана допомога виплачується за зверненням застрахованої особи, яке надійшло не пізніше 12 місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Початок відліку – наступний місяць після місяця, в якому закінчилася відпустка.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустка для догляду за дитиною – два різні поняття. По завершенню першої жінка може оформити другу. Останнім часом частими є випадки, коли цю відпустку оформлюють на іншого члена сім’ї, а жінка продовжує працювати. Таким родичем може бути батько дитини, її бабуся чи дідусь – той, хто за фактом і доглядає за малюком.

За обопільним бажанням батька і його роботодавця, можна оформити частковий вихід на роботу або працювати з дому.

Дородові виплати в Україні 2023

Якщо жінка офіційно працевлаштована, то діє одна система нарахування дородових виплат, а ось в інших випадках доведеться діяти в залежності від обставин.

Безробітні та працюючі мами в декретній відпустці

Законодавство передбачає декретні виплати непрацюючим мамам. Вагітні жінки, які з тих чи інших причин не значаться в системі державного соціального страхування, все одно мають можливість отримати підтримку в зв’язку зі своїм становищем. Це регламентовано ст. 9 Закону України від 21.11.1992 р № 2811-XII «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

Таким чином, нарахування декретних у 2023 році оступно для осіб, які не роблять внесків до Фонду соціального страхування, наприклад, студенти, підприємці та інші. Необхідний пакет документів їм потрібно надавати до відділу соцзахисту населення за місцем проживання, оскільки займатися всіма необхідними процедурами буде саме цей орган.

Згідно чинного законодавства, непрацюючим жінкам та тим, хто зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності оплачується допомога в розмірі 25% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць.

Це ж стосується і тих, хто оформлений як приватний підприємець.

Важливо:

 • кредит під 0 відсотків в Україні видають вже 8 кредитних компаній
 • менш ніж за 15 хвилин можна оформити кредит готівкою без довідки про доходи
 • для оформлення мікропозик онлайн досить паспорта, ІПН і доступу в інтернет

І безробітним, і підприємцям цікаво як розрахувати декретні, на які вони мають повне право. Як перші, так і другі отримають за кожен місяць тільки 25% від мінімального доходу.

Як виплачуються декретні?

Отже, як нараховуються декретні цікаво багатьом. Все простіше простого. Жінка, яка працює, може розраховувати на 100% від її окладу. Страховий стаж при цьому на суму не впливає. Скільки б не пропрацювала жінка – 2 місяці або 2 роки.

Як розрахувати декретні?

Розрахунок декретних відрізняється від розрахунку звичайного лікарняного тим, що оплата за рахунок фонду соціального страхування починається з 1 дня лікарняного. Тобто, підприємство не оплачує перші 5 днів лікарняного як зазвичай.

Для того, щоб розрахувати допомогу по вагітності та пологах, необхідно:

 • визначити розрахунковий період, який дорівнює повним 12 місяцям, протягом яких жінка
 • перебуває у трудових відносинах з роботодавцем;
 • підрахувати кількість календарних днів у розрахунковому періоді. Не включаються періоди перебування на лікарняному, відпустка по догляду за дитиною та відпустка без збереження заробітної плати;
 • визначається сума доходів за розрахунковий період. Не включаються добові, лікарняні, декретні, винагорода за цивільно-правовими договорами;
  розраховується середньо-денний заробіток;
 • перевіряється мінімальне і максимальне обмеження по зарплаті для нарахування допомоги по вагітності та пологах. Станом на листопад-грудень 2022 року вони становлять від 220,11 грн. до 3301,58 грн. на день;
 • розраховується сума декретних виплат.

Як оформити декрет

Якщо жінка працює, то весь пакет документів надає за місцем роботи. Якщо ж це безробітна жінка, підприємець або студентка, то пакет документів потрібно віднести до ФСС. Будуть потрібні такі документи:

 • паспорт матері або будь-який інший документ, що посвідчує особу особи;
 • свідоцтво про народження дитини;
 • заяву за встановленим законом зразком;
 • документ про усиновлення (необхідний для опікунів).

На якому терміні йдуть в декрет

Спочатку вагітна відчуває ейфорію і готова гори звернути. Але проходить час і чим ближче до пологів, тим важче жінці виконувати свої обов’язки. Не всі працюють в офісі за комп’ютером, багатьом жінкам доводиться працювати фізично. Тому, чим ближче день Х, тим більше жінку цікавить питання – на якому тижні йдуть в декрет?

Для працюючих алгоритм дій виглядає наступним чином:

 1. У перші дні 30-го тижня потрібно звернутися в жіночу консультацію для отримання довідки форми 147 / у.
 2. Цю довідку потрібно віднести в бухгалтерію.
 3. Оформити заяву на ім’я директора організації.

Після подачі перерахованих вище документів, виплата повинна надійти однією сумою за 126 днів, але не пізніше 10-го дня після звернення в бухгалтерію.

На якому місяці йдуть в декрет безробітні?

На сьомому місяці жінці потрібно звернутися в жіночу консультацію за довідкою форми 147 / у, а також надати в ФСС наступні документи:

 1. Заяву про звільнення в декретну відпустку.
 2. Довідку з медустанови.
 3. Копію трудової книжки.
 4. Копію ідентифікаційного коду.
 5. Копію паспорта (1-а, 2-а сторінки та прописка).
 6. Довідку ліквідаційної комісії (у разі ліквідації підприємства).
 7. Довідку з Центру зайнятості.
 8. Довідку з місця навчання і про відсутність стипендії на період декретної відпустки.

Для того, щоб не ходити по кілька разів, весь перелік документів можна дізнатися по телефону.

Як оформити декретну відпустку приватному підприємцю в Україні?

Коли йдуть в декрет жінки, які займаються підприємництвом? Так само як і інші – в 30 тижнів. Будуть потрібні такі документи:

 1. Заява-розрахунок, форма якого затверджена Постановою правління Фонду соціального страхування № 12 від 19.07.2018 року.
 2. Довідка по територіальної фіскальної служби (податкової) про сплату єдиного внеску або копії квитанцій про сплату ЄСВ за розрахунковий період.
 3. Довідка з Пенсійного фонду.
 4. Копія лікарняного (листка непрацездатності).

Підприємцям, які використовують печатку, слід її взяти з собою для посвідчення заяв. Виплата буде такою ж, як і у безробітної жінки.

Відпустка при усиновленні

Скористатися такою відпусткою зможуть як жінки, так і чоловіки при усиновленні. Право на відпустку має один з подружжя. Тоді відпустка триває 56 календ. днів з моменту усиновлення малюка з пологового будинку (тут вже без урахування святкових і неробочих днів). Розрахувати матеріальну допомогу декретних в такій ситуації аналогічно до виплат жінці.

Декрет по догляду до трьох років

Більшість мам насолоджуються материнством і не розлучаються зі своїм малюком, виховуючи їх до 3-річного віку. Держава в цьому випадку повністю на боці матері. Роботодавець не може розірвати трудовий договір з жінкою, яка перебуває в декретній відпустці. Більш того, цей період повинні зарахувати до трудового стажу працівниці.

Для отримання допомоги на дитину до 3-х років після його народження в Управління соцзахисту слід надати такі документи:

 1. Заява.
 2. Оригінал і копію паспорта.
 3. Оригінал і копію свідоцтва про народження дитини або копію рішення суду про усиновлення.
 4. Банківські реквізити для перерахування виплат.

Якщо доглядом за дитиною буде займатися не мама, а інший член сім’ї, то і довідки потрібні будуть на цю людину. У деяких випадках співробітники соціальних служб можуть зажадати додаткові документи, наприклад, довідку про склад сім’ї, проте батькам необов’язково їх надавати, так як законом це не передбачено.

Скільки платять?

То скільки платять на дитину? Ось уже кілька років суму виплати не змінюють. Вона становить 41 280 грн. Це єдиний розмір допомоги на першу, другу та наступну дитину. Ця сума не залежить від кількості дітей у сім’ї та розміру прожиткового мінімуму і виплачується протягом 3-х років. У держбюджеті країни закладено необхідні кошти для виплати “дитячих” своєчасно і в повному обсязі.

Одноразова виплата становить 10320 грн., решту суми розбивають на 3 роки. Щомісячна виплата протягом трьох років становить 860 грн. на місяць.

Виплату не передбачено, у випадках:

 1. Позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.
 2. Відмова одержувача допомоги від виховання дитини.
 3. Нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
 4. Відібрання дитини в отримувача без позбавлення батьківських прав.
 5. Тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.
 6. Припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень.
 7. Перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду.
 8. Усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
 9. Смерті дитини.
 10. Смерті одержувача допомоги.

З декрету в декрет

Що робити, якщо жінка ще не вийшла на роботу після народження першої дитини, а вона чекає вже другого? Щоб вийти з декрету в наступний декрет, потрібно:

 1. Написати нову заяву в бухгалтерію.
 2. Попередити про своє рішення начальство.

Варто звернути увагу, що декретні будуть нараховуватися, виходячи з останніх виплат, а не окладу. Можна оформити нову відпустку на одного з родичів і отримувати виплати на обох дітей. В такому випадку буде братися дохід того, хто оформляє на себе декрет.

Роботодавець не може звільнити жінку в цей період.

Деякі діти хворіють частіше за інших. З цієї причини вони не можуть відвідувати дитячий садок і потребують частого лікуванні. Деякі батьки приймають рішення продовжити декрет для того, хто доглядає за малюком до 6 років.

Підставою для такого відпустки для роботодавця, крім заяви працівниці та свідоцтва про народження дитини, є медична довідка про стан здоров’я дитини за формою № 080-1 / о (лист Держпраці від 11.12.2017 № 5605/4 / 4.7-ЗВ-17).

Але як продовжити декретну відпустку, чи потрібен попередній вихід на роботу і скільки триває продовжений декрет? Це можливо тільки після надання довідки з поліклініки про хворобливість малюка. Обов’язковими є висновки ВКК. Так само, як і до 3-х років, родич може продовжити собі декретну відпустку до 6 років. Розірвати трудові відносини з перебувають в декреті заборонено законом. Правда, цей період не зараховується до страхового стажу.

Відпустка по догляду за дитиною до 6 років не оплачується, так як він відноситься до класу відпусток без збереження заробітної плати (п. 3 чт. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Декретна відпустка для батька та інших членів сім’ї

Україна крок за кроком адаптує законодавство, посилаючись на західний досвід. Тому частої стала практика оформлення декретної відпустки чоловіками. Однак, на відміну від класичного декрету, в який жінка відправляється ще будучи в положенні, чоловікам належить тільки час після народження малюка. Варто зазначити, що оформлення можливо не тільки на біологічного батька, а й будь-якого іншого родича, наприклад дідуся.

Але і тут не обходиться без нюансів. Оформлення на чоловіка можливо тільки в тому випадку, якщо мама дитини вийшла на роботу, при чому офіційно. Час, який буде витрачено на догляд за малюком, увійде до загального трудового стажу і буде зараховано як робота за фахом.

Можливо вас зацікавить:

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *