Лікарняний лист в Україні є доказом тимчасової непрацездатності працівника підприємства. Видає документ медустанову, куди звертався хворий. Зробити це потрібно в перший же день нездужання. Працівник викликає дільничного лікаря додому або сам звертається в поліклініку за місцем проживання.

У разі лікування в стаціонарі датою відкриття лікарняного листа вважається час госпіталізації. Прописка ролі не грає. Тому у багатьох офіційно влаштованих людей виникає цілком закономірне питання: як оплачується лікарняний і що потрібно зробити, щоб отримати виплату.

Содержание

Порядок ведення електронного реєстру листків непрацездатності

Абсолютний перехід з паперових на електронні лікарняні листи в Україні відкладено до 01.01.2023 року, хоча процедуру переходу планувалося завершити 2021 року.  Попри те, що документи, які підтверджують тимчасову непрацездатність застрахованих громадян, формують упродовж усього 2022 року, у кількох випадках непрацездатним громадянам продовжують видавати лікарняні на паперових носіях.

У Кабміні встановили Порядок формування ведення електронного реєстру листків непрацездатності. У ньому будуть вказані дані про надані, продовжених і врахованих лікарняних листах. Виходячи з порядку, лікарняний лист реєструється тільки на основі сформованого в електронній формі виведення лікарів, який підтверджує тимчасову непрацездатність.

Усі листки непрацездатності мають унікальний реєстраційний номер. Він формується і присвоюється в автоматичному режимі. У кожного запису в реєстрі зазначаються такі відомості:

 • інформація про тимчасово непрацездатний;
 • персональний номер випадку непрацездатності;
 • причина, період непрацездатності;
 • час, номер реєстрації медичного висновку;
 • дані про лікуючим лікаря;
 • медичний заклад;
 • режим лікування;
 • розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності від Фонду соціального страхування.

У реєстрі використовуються різні ступені доступу, що обмежують інформацію, доступну користувачам.

Основні правила видачі листа непрацездатності в Україні

Офіційно працевлаштованому українцеві в перший же день хвороби потрібно звернутися до лікаря, який зафіксує проблеми зі здоров’ям і відкриє на нього лікарняний. Якщо ж хворий лікувався в стаціонарі, то датою відкриття листка непрацездатності можна вважати дату надходження в лікарню. Випискою лікарняного займається лікар.

Так скільки можна знаходитися на лікарняному?

Видають лікарняний від одного до п’яти днів. Якщо це час стан не покращився, то лікарняний лист можуть продовжити ще на п’ять днів. Максимально допустима тривалість – 1 рік. Тривалість лікарняного листа залежить від стану хворого і лікарських приписів по реабілітації.

Максимальний термін безперервного перебування на лікарняному становить 12 місяців в разі серйозних травм, складного післяопераційного періоду або при гострих захворюваннях, наприклад, туберкульозі.

Раніше паперовий лікарняний лист, як правило, оформляли за місцем прописки застрахованої особи. Після того, як громадяни України отримали право вибору сімейного лікаря, ця вимога втратила чинність.

Видача лікарняного під час карантину (коронавируса)

У разі якщо в Україні буде оголошено карантин, лікарняний через вихід на карантин оплачуватимуть з 1 дня. Допомога по тимчасовій непрацездатності через перебування в лікувальному закладі, на самоізоляції у зв’язку з проведенням заходів, які спрямовані на запобігання поширенню COVID-19, оплачується, починаючи з 6 дня непрацездатності за період від початку хвороби до виписки.

Як буде розраховуваться лікарняний з 2023 року?

 1. Для виплати допомоги в Україні застосовується єдиний розрахунок середньоденного заробітку, незалежно від того, виданий лікарняний лист по захворюванню або в зв’язку з вагітністю та пологами.
 2. Для визначення середнього заробітку застосовується розрахунковий період, рівний 12 місяцям, а не 6-ти, як раніше.
 3. Середньоденний заробіток розраховується, виходячи з нарахованої за останні 12 місяців заробітної плати або доходів, які оподатковуються ЄСВ або страховими внесками, розподілу сумарних нарахувань на загальне число календарних днів трудової зайнятості в розрахунковому періоді.
 4. Застосовуються єдині правила розрахунку оплати для всього терміну хвороби, як з 1-го по 5-й, так і з 6-го дня захворювання.
 5. Позначено 4 поважні причини, час відсутності за якими виключається з розрахункового періоду лікарняного листа: захворювання, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, лікарняні листи по догляду за дітьми у віці до трирічного віку та відпустка без збереження оплати праці.
 6. Особам, які працюють за сумісництвом, розрахунок лікарняних листів в 2020 році здійснюється, орієнтуючись на розрахунковий період працевлаштування за сумісництвом (за основним місцем роботи і на кожному з неосновних).

Категорії працівників, які мають право на оплату періоду непрацездатності:

 1. Особи, що працюють на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності і господарювання, в тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах: на умовах трудового договору (контракту); на умовах цивільно-правового договору; на інших підставах, передбачених законом.
 2. Фізичні особи-підприємці, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
 3. Члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Розрахунок лікарняного листа: схема нарахування в 2023 році

Як оплачується лікарняний в Україні? Через скільки днів оплачують лікарняний в Україні? 5 перших днів непрацездатності працівника оплачуються за рахунок підприємства, всі наступні – за рахунок соціального фонду. При цьому виплачується відсоток від усередненого заробітку за розрахунковий період за схемою:

 • при страховому стажі менше 3 років – 50% від середньої заробітної плати;
 • від 3 до 5 років – 60%;
 • від 5 до 8 років – 70%;
 • більше 8 років – в розмірі 100%.

Пільгові категорії працівників незалежно від стажу отримують 100% від свого усередненого заробітку за розрахунковий період. При розрахунку суми декретних виплат величина страхового стажу не враховується, тобто оплата також становить 100% усередненого заробітку співробітниці.

Схема нарахування виплат за листком непрацездатності у 2023 році, порядок оплати збережеться такий самий, як у 2022 році.

Оподаткування лікарняних листів в Україні

За період хвороби працівник отримує лікарняні, а це теж дохід, з якого вираховують податок.

Якими податками обкладаються лікарняні листи і декретні виплати?

Вони обкладаються податком на доходи фізичних осіб (18%), також відраховується єдиний соціальний внесок (22%).

Як оплачується лікарняний і як вважається період хвороби?

Не у всіх випадках розрахунковий період для нарахування за лікарняним листком може становити 12 і більше календарних місяців. У деяких ситуаціях застосовується дещо інша схема для нарахування. Лікарняні листи у 2021 році розраховуються і сплачуються відповідно до Порядку №1266. У цьому документі роз’яснюються нюанси обчислення розрахункового періоду і оплати лікарняного листа. Варіанти тривалості розрахункового періоду можуть бути такими:

 • 12 і більше календарних місяців, які були відпрацьовані до початку захворювання або декретної відпустки;
 • більше 1-го, але менше 12-ти календарних місяців;
 • менше місяця;
 • жодного дня.

При страховому стажі менше 12 місяців розрахунковим періодом вважається фактичне число календарних місяців, повністю відпрацьованих до виникнення страхового випадку. При страховому стажі працівника на фірмі чи підприємстві менше 1-го місяця за розрахунковий період береться число днів, фактично опрацьованих до настання хвороби.

Якщо до відкриття лікарняного співробітник практично не пропрацював жодного дня (страховий випадок збігся з датою виходу на роботу), то розрахунковий період відсутній, а за усереднений денний заробіток приймається розмір окладу, розділений на середнє число календарних днів у місяці, що дорівнює 30,44 .

З розрахункового періоду віднімаються дні, невідпрацьовані співробітником з поважної причини, то є лікарняні, період декретної відпустки або відпустки без збереження зарплати. Святкові і офіційно визнані неробочими днями не віднімаються з розрахункового періоду.

Лікарняний по вагітності та пологах

Як оформити лікарняний перед пологами і як розрахувати суму?

Згідно із законодавством, лікарняний по вагітності та пологах відкривається з настанням 30-го тижня вагітності. У цьому випадку листок непрацездатності видається терміном на 126 днів, 70 з яких – до дати пологів і 56 – після них. Допомога по вагітності та пологах виплачується в повному розмірі усередненого заробітку і не залежить від тривалості страхового стажу жінки.

До розрахункового періоду не включаються:

 • лікарняний лист, виданий по захворюванню;
 • час попередньої відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами;
 • лікарняний лист по догляду за дітьми, не старше 3-річного віку (або 6-річного віку за медичними показаннями).

Лікарняний під час відпустки

Під час відпустки теж можуть траплятися непередбачені події. Громадянин збирався їхати на відпочинок, а довелося покращувати стан здоров’я. Але не варто засмучуватися раніше часу. Якщо лікарняний лист був оформлений під час відпустки, то відпустка по закону можуть продовжити або перенести.

Роботодавець не має права перешкоджати цьому або самостійно переносити дні непрацездатності на будь-який період без попередньої згоди хворого.

Лікарняний по догляду за дитиною в Україні

Пoрядок видачі лікарняних листів в зв’язку з доглядом за хворою дитиною врегульовано розділом 3 Інструкції № 455 Мінохорони.

Лікарняний по догляду за дитиною видається:

 1. Для догляду зa хвору дитину віком дo 14 років – нa період, протягом якого хвора дитина потребує догляду, але не більше 14 кaлендарних днів (згідно з пунктом 3.3 Інcтрукціі № 455).
 2. Для догляду зa дитиною, яка постраждала внаслідок aваріі на ЧАЕС – нa вeсь період хвороби, включaя санаторно-курортне лікування.
 3. Для догляду зa дитиною віком до 6 років, який знаходиться нa стаціонарному лікуванні – нa вeсь період перебування в стаціонарі.
 4. Для догляду за тяжкохворим дитиною віком від 6 до 14 років – на період, протягом якого дитині необхідний індивідуальний догляд відповідно до висновку лікарсько-кoнсультаціонной комісії.

Якщо дитина продовжує хворіти після закінчення максимального терміну, то до моменту одужання дитини особі, яка здійснює за ним догляд, видається довідка форми № 138 / о.

У разі хвороби або пологів матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці по догляду зa дитиною віком до 3 років або виховує дитину-інваліда дo 18 років), лікарняний лист видається іншій працюючій особі, яка здійснює догляд зa дитиною віком до 3 років або дитиною-інвалідом дo 18 років. Це передбачено і для випадків, коли хворіє друга дитина.

Уряд подбав про відповідні положення в законі, завдяки яким роботодавець не має права розірвати трудовий договір зі своїм працівником в період лікарняного.

У яких випадках не оплачується лікарняний лист?

Чи не кожне відсутність на робочому місці може бути компенсовано виплатою за лікарняним листком. Існує ряд обмежень:

 1. Лікарняний лист не буде оплачений, якщо співробітник отримав травму або захворювання в момент скоєння незаконних дій, злочинів.
 2. Випадки навмисного травмування та заподіяння будь-якої шкоди здоров’ю з метою матеріальної вигоди та ухилення від робочих обов’язків.
 3. Час, коли хворий знаходиться під арештом або перебуває на примусовому лікуванні за постановою суду не буде оплачено.
 4. Лікарняний не передбачений для постраждалих в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.
 5. Захворювання і травми, які сталися в період перебування в творчому або додатковій відпустці не підлягають оплаті через лікарняний лист.

Де і як оформити електронний лікарняний лист?

Можливість отримати виписку з електронного лікарняного з’явилася у громадян України в травні 2022 року. Виписка з електронного реєстру листків непрацездатності також, як і оригінал е-лікарняного, є підтвердженням того, що застрахований громадянин певний час був непрацездатним. Витребувати виписку про власну непрацездатність громадяни можуть в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України. Крім самого громадянина, виписку може отримати його роботодавець також на порталі Пенсійного фонду України.

З лютого 2022 року наказ МОЗ від 04.02.2022 року дозволив відкривати електронний лікарняний пацієнтам з ознаками ковіду, грипу чи ГРЗ без відвідування лікаря дистанційно телефоном.

Для цього хворому зі схожими ознаками необхідно звернутися телефоном до свого сімейного лікаря. Після консультації та уточнення стану здоров’я лікар може сформувати висновок про тимчасову непрацездатність на строк до 5 днів. Але продовжувати цей термін сімейний лікар не має права, тому після його закінчення необхідно відвідати лікаря в поліклініці. За наявності підстав лікар у поліклініці продовжить лікарняний.

У яких випадках видається лікарняний лист на паперовому носії?

 • у тому випадку, коли листок непрацездатності спочатку був виданий до 1 травня 2022 року, коли повсюдний перехід на електронні лікарняні був перенесений Кабміном на 1.01.2023 року і на поточний момент його необхідно продовжити або закрити;
 • через 7 днів, коли лікар має право вносити зміни до висновку про тимчасову непрацездатність, у цьому разі рішення про видачу лікарняного на паперовому носії покладено на лікарську комісію або головлікаря;
 • якщо громадянин оформляє усиновлення дитини віком до двох місяців з моменту її народження згідно з документом про народження. Лікарняний у цьому випадку видається на підставі рішення суду про усиновлення;
 • коли електронний лікарняний неможливо сформувати з технічних причин – до усунення цих проблем;
 • за відсутності доступу до центральної бази даних.

Як взяти лікарняний у сімейного лікаря?

Документ видається медучреждением на спеціальному бланку.

Як отримати лікарняний лист, і які документи для цього будуть потрібні? В день закриття лікарняного потрібно звернутися до медустанови, де проводилося лікування. При собі обов’язково мати паспорт.

Оформленням лікарняного листа займається лікар або молодший медичний працівник, але, щоб потім не повертатися до нього, слід перевірити правильність заповнення документа. Лікарняний лист (стандартний бланк) складається з трьох частин:

 • корінця – він залишається в медустанові;
 • лицьового боку – видають на руки хворому;
 • зворотньої частини – для заповнення кадровиками і бухгалтерами.

У лікарні заповнюються перших дві частини. У корінці вказано «первинний» або «продовження». Якщо «продовження» лікарняного, то потрібно вказати номер «первинного». Також фіксуються дані з першої сторінки паспорта, місце роботи, дата видачі, прізвище та ініціали лікаря, номер медичної карти. Обов’язковими є підписи обох сторін (медпрацівника і непрацездатного).

У лицьовій частині також вказується, яким є лікарняний – «первинним» або «продовженням» (в «продовженні» коштує номер попереднього). Також обов’язковими є:

 • повна назва медичного закладу з відповідною печаткою;
 • дата видачі (прописом);
 • повні дані – прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного;
 • вік;
 • стать;
 • місце роботи (тільки повна назва підприємства).

Зразок заповнення листка непрацездатності

Зразок заповнення листка непрацездатності наведений на скріншоті нижче:

 

Також вказується діагноз, з яким поступив хворий і по яким він проходив лікування з шифром за Міжнародною класифікацією (якщо громадянин не хоче розголошувати свій діагноз, можна ставити тільки шифр). Навіть без наявності діагнозу і шифру, роботодавець не має права відмовити у виплаті.

Обов’язковою є інформація про режим лікування. Також вказується дата, коли приступити до роботи.

Важливо! У листі непрацездатності допускається 2 виправлення з печаткою і підписом лікаря, яка підтверджує, що ці дії проводив саме він і позначкою «виправленому вірити».

Найчастіше працівник приносить документ в перший робочий день. Це є підтвердженням законного відсутності на роботі і дає можливість отримати своєчасну оплату.

Табельник або кадровик заповнює зворотний бік листка. На ньому він вказується:

 • назва організації;
 • займана посада працівника;
 • зайнятість;
 • період відсутності (дата початку та кінця);
 • дата повернення до роботи;
 • точне число заповнення;
 • підпис заповнює.

Обов’язково вказують наявні у працівника пільги.

У бухгалтерії продовжують заповнення документа:

 • оклад;
 • розрахунковий період;
 • кількість опрацьованих днів;
 • сума зарплати до вирахування всіх податків;
 • середньоденна зарплата.

У самому низу підводиться підсумок словами «Належить до виплати» із зазначенням суми. Листки непрацездатності зберігаються в бухгалтерії протягом трьох днів. Терміни виплати в середньому складають 1 місяць, найчастіше це відбувається в день зарплати.

Лікарняний лист в 2019 році vs лікарняний лист в 2023: що змінилося?

У 2022 році в нарахуваннях лікарняного були проведені реформи. Отже, нові правила були наступними:

 1. Тривалість періоду для визначення середнього заробітку за один день збільшили з 6 до 12 місяців.
 2. Нарахування відбувається по одній формулі для всіх підстави для відсутності за лікарняним листком, виходячи з середнього денного розміру зарплати.
 3. Незалежно від тривалості лікарняного, розрахунок за кожен день проводиться за стандартними правилами.
 4. Для підрахунку середнього заробітку за один день використовують минулий рік, поділивши його на суму відпрацьованих днів.
 5. При підрахунках не використовують періоди, пов’язані з вагітністю та пологами, хворобою, вихованням дитини до трьох років і відпусткою за свій рахунок.
 6. Працівники за сумісництвом, проводять розрахунок виходячи з періоду для нарахування роботи за сумісництвом.

Електронний реєстр лікарняних листів: як це було

Напередодні новорічних свят Верховна Рада України підписала основу законопроєкту №2275, у якому було внесено зміни до системи державного страхування.

Нововведення передбачали зміни в алгоритмі оформлення лікарняних листів. Планується, що вже у 2023 році електронні лікарняні листи повністю замінять паперові. Пацієнт так само отримуватиме лікарняний у лікаря. Однак, оформлення та продовження листків тимчасової непрацездатності стане зручними, як для медичного працівника, так і для пацієнта:

 • лікар більше не витрачатиме час на зайву паперову роботу, зможе зосередитися на питаннях здоров’я;
 • хворі не бігатимуть по кабінетах і не збиратимуть печатки на лікарняному листку.

Уся інформація, необхідна для роботодавця, перебуватиме в єдиному електронному реєстрі. Замість мокрих печаток і підпису лікаря ставитимуться спеціальні цифрові позначки.

Можливо вас зацікавить:

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *