Питання нарахування, виплати і віку для оформлення пенсій цікавить кожного жителя країни. Чи збільшать його? Чи багато чоловіків і жінок зможуть дожити до пенсійного віку в Україні? Адже пенсія – це, найчастіше, єдиний дохід рядового українця в похилому віці. Людина вже не може працювати так, як раніше, тому з нетерпінням чекає моменту, коли зможе оформити зароблену пенсію.

Нововведення в 2023 році: вік виходу на пенсію

У 2022 році очікується чимало оновлень для тих, хто вийшов на пенсію або тільки це планує. У нашій країні пенсійні виплати за віком призначають відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне страхування”, а також при дотриманні двох нюансів:

 • наявність необхідного страхового стажу;
 • досягнення віку 60 років.

Якщо майбутній пенсіонер прийде до Пенсійного фонду не пізніше 3 місяців з дня досягнення нею необхідного віку для отримання пенсії, оплата буде призначена з наступного дня після досягнення віку виходу на відпочинок.

Проекти закону і зміни щодо пенсійного віку в Україні

Згідно з останніми даними, в Україні запропонували законопроект, який передбачає зміну віку виходу на пенсію для жінок. Автори законопроекту, зареєстрованого у Верховній Раді «Слугами народу», вважають, що в 2011 році з жінками обійшлися несправедливо. А точніше, час виходу на пенсію не повинно залежати від дати народження. Якщо внесений законопроект буде схвалений, жінки стануть пенсіонерок набагато раніше – в 55 років. Однак, існує важливе обмеження: це стане можливим лише при відсутності робочого місця, тобто одночасно працювати і отримувати пенсію в 55 років заборонять.

Що стосується чоловічого населення, в Україні до 2028 року приблизно половина 60 літніх чоловіків зможуть вийти на пенсію вчасно. Решта через нестачу стажу працюватимуть до 63 або 65 років. Міністерство соціальної політики вказало, що в 2028 році тільки 55% чоловіків матимуть необхідний стаж по роках. Які залишилися доведеться працювати до 63 і 65 років. Кількість пенсіонерів, які не отримуватимуть пенсії, буде щорічно зростати.

Важливо розрізняти пенсію за віком і пенсійні виплати за вислугу років. Таким чином, «вікові» пенсійні виплати прив’язані сьогодні до кордону 60 років для жінок і 65 років для чоловіків. Але в ряді професій пенсія надається за вислугою років.

Підвищення пенсійного віку

Міжнародні кредитори можуть висунути Україні вимога про підвищення до 65 років віку виходу на пенсію. Це обумовлено зростанням «дірки» в бюджеті Пенсійного фонду, яку не вдалося закрити пенсійною реформою.

Щоб провести передбачену законом індексацію пенсій, в 2022 році дефіцит Пенсійного фонду був збільшений до 157 млрд грн (в минулому році до 139 млрд грн).

У грудні минулого року, коли стало остаточно ясно, яким буде дефіцит Пенсійного фонду, уповноважені особи Світового банку заявили, що Україні не минути перегляду пенсійної реформи і підняття пенсійного віку до 65 років.

Який буває стаж?

Українців навчили розрізняти поняття «трудовий стаж» і «страховий стаж». Для першого потрібно працювати, а для другого виробляти все обчислення в пенсійний фонд.

Після початку впровадження пенсійної реформи у населення з’явилося безліч питань про те, як зміниться стаж для виходу на пенсію в Україні і як будуть реалізовані зміни на практиці.

Існує чотири категорії стажу, від яких залежить вихід на пенсію:

 1. Пільговий стаж. Такий стаж зараховується тим, хто працював на підприємствах протягом повного робочого дня і стикався з шкідливими і небезпечними умовами праці. Підприємства, що мають такі витрати виробництва, наводяться в списках, затверджених постановами Кабінету Міністрів України.
 2. Страховий стаж. Такий вид стажу представляється собою якийсь відрізок часу, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
 3. Спецстаж. Спеціальний стаж виглядає як сумарна тривалість певної трудової діяльності на відповідних видах робіт, що дає право на дострокове призначення трудової пенсії.
 4. Загальний (трудовий) стаж. Це той стаж, який діє в більшості випадків. Його підраховують згідно із записами у трудовій книжці. Трудовий стаж може включати в себе такі поняття як загальний, пільговий і спеціальний стаж роботи. У Законі України «Про пенсійне забезпечення» поняття загального стажу роботи в основному застосовується для відмінності його від стажу, що дає право на пільги за призначенням пенсії.

Відомо, що трудовий стаж, який був зароблений до січня 2004 року, автоматично прирівнюється до страхового стажу. Також варто відзначити, що після введення з 1 січня 2004 року страхового стажу стало не мати значення, скільки людина фактично працював. Тепер враховується протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за працівника до Пенсійного фонду.

Так само відомо, що з 1 січня 2021 року на заслужений відпочинок громадяни отримали можливість йти в 60, 63 або 65 років. Цей вік залежить від кількості накопичених років страхового стажу в трудовій діяльності.

Пенсійний вік в Україні: 2023 рік

Закон, який модернізує пенсійну реформу в Україні і змінює пенсійний вік, буде запроваджуватися поетапно.

Страховий стаж – важливий момент, який діє в Україні з 2004 року. З цього періоду він має чимале значення, а саме, скільки по часу і в якому обсязі роботодавець оплачував страхові внески до Пенсійного фонду, а не той факт, скільки людина пропрацювала в компанії. Слід переконатися заздалегідь, що вам буде досить страхового стажу, щоб точно отримувати пенсію в старості. В іншому випадку його можна купити. Придбати рік страхового стажу можна за 35 376 грн.

Жінки та чоловіки можуть оформити пенсію:

 1. У 60 років за умови трудового стажу 30-ть років і більше.
 2. Від 63-ох років за умови трудового стажу від 20-ти до 30-ти років.
 3. У 65-ть років за умови трудового стажу від 15-ти до 20-ти років.

Пенсійний вік в Україні для жінок, таблиця

Починаючи з 2028 року страховий стаж повинен скласти не менше 35 років. Зараз жінки можуть йти на пенсію у віці 59 з половиною років. В нижче приведеній таблиці ви зможете порахувати, коли зможете вийти на пенсію. Особливо цікава пенсія в Україні для жінок, які не бажають допрацьовувати зайві роки або докуповувати стаж.

Таблиця виходу на пенсію жінок України:

За інформацією з таблиці можна дізнатися, коли можливий вихід на пенсію жінок 1965 року народження в Україні, а також який стаж для цього буде потрібно.

Пенсійний вік в Україні для чоловіків

 

Для обчислення віку виходу на пенсію чоловіків також використовуйте вищевказану таблицю.

Розмір пенсії за віком в 2023 році становить 2093 грн, це мінімальна сума, яку може отримати пенсіонер. Тим, хто працював і встиг заробити стаж, додадуть по 1% за кожен рік.

Зміни були у липні та грудні:

 • 2027 грн — з 01.07.2022 р .;
 • 2093 грн — з 01.12.2022 р.

Всім українцям, які досягли 63 років і які заробили встановлений страховий стаж, можна розраховувати на 40% від мінімальної зарплати, але не менше 1497 грн. Коли мінімальну зарплату підвищать, то і ця сума автоматично зросте.

Пенсія за віком, або як вплинуть зміни на пенсії?

Серед пенсіонерів спостерігається диференціація виплат – хтось отримує пенсію більше, хтось менше. Така ситуація лякає населення, особливо громадян, чий вік наближається до пенсійного.

Так у скільки років йдуть на пенсію в Україні?

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р № 1058-IV передбачено, зокрема, що з 1 січня 2021 року право на отримання пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 26 років.

Починаючи з 22-го року вимоги дещо змінилися, і тепер українці можуть вийти на пенсію, маючи 29-ять років стажу і вік охочого отримати пенсію в 60 років.

Мається на увазі, що якщо ви хочете оформити документи на отримання пенсії саме цього року, то вам має бути:

 • повних 60-ть років;
 • робочий стаж має становити не менше, ніж 29-ять років.

З настанням 2023-го року додасться ще один рік до вашого стажу, але вік залишиться таким же.

У разі відсутності на 01.01.2021 р необхідного страхового стажу 26 років, право на пенсію за віком особа набуває після досягнення віку 63 роки і при наявності страхового стажу від 16 до 26 років.

У разі наявності страхового стажу від 15 до 16 років право на пенсію за віком особа набуває після досягнення віку 65 років.

Вимоги для оформлення пенсії у 2023 році

 1. 60-т повних років.
 2. Вже не 29-ть, а 30-ть років стажу.

По одному року, стаж буде додаватися до 2028-го.

Нюанси

 1. Якщо ви або хтось із ваших знайомих не змогли з якихось причин напрацювати необхідний стаж, то у вас є ще 3 роки, щоб його напрацювати. Тобто якщо у вас немає необхідних років праці у свої повні 60 років, то ви маєте право працювати до 63-ох. У такому разі ваш трудовий стаж має бути не менше 20-ти років. Пенсія може стати трохи більшою.
 2. У 2023-му році ви зможете піти на пенсію зі стажем від 15 до 20 років при вашому віці 65-ть повних років. Якщо вам у 2023-му році виповнюється 65-ть років і ви досі працюєте, то ви можете переглянути свій стаж. За умови, що він у вас мінімум 15 років, ви вільно можете йти на пенсію.
 3. Якщо ваш трудовий стаж становить менше 15-ти років, то це не проблема. Усі люди, яким виповнилося 65-ть років можуть подати на соціальну допомогу, щоправда за умови, що їхній дохід нижчий за прожитковий мінімум.
 4. Ви також можете докупити необхідний стаж. Для цього необхідно платити 44 відсотки від доходу за кожен місяць.

Пенсійний вік в Україні та світі

Країна Чоловіки Жінки
Росія 60 55
Німеччина 65 60
США 65 60
Білорусь 60 55
Польща 65 60
Японія 65 60
Франція 67 67
Канада 65 65
Казахстан 63 58

На 10 млн працездатного населення в країні припадає 12 млн пенсіонерів. Це досить велика різниця, яка сприяє дефіциту в Пенсійному фонді. Тому держава змушена робити рішучі дії по зменшенню кількості людей, залежних від державного пенсійного допомоги.

В Америці і Європі за останній тридцятиріччя планують перейти до пенсійного віку в 70 років. Громадян пенсійного віку всіляко заохочують, щоб вони працювали якомога довше. Так в Японії, наприклад, ніж пізніше виходиш на заслужений відпочинок, тим вища пенсія.

Пенсія залежить від мінімальної зарплати і не може бути менше мінімально встановленого рівня. Це означає, що вона автоматично буде підвищуватися з ростом цих показників.

У скільки років йти на пенсію в Україні кожен вирішує сам, виходячи з індивідуальних особливостей, але мінімальний вік і страховий стаж прописаний законом. По досягненню пенсійного віку українець може звертатися за оформленням пенсії в будь-який зручний для себе час. Максимально допустимих термінів закон не обумовлює.

Вік виходу на пенсію в Україні та пільгові пенсії: чи є зв’язок?

Зміни торкнулися і пільгових категорій громадян:

 1. Педагоги. Пенсійний вік працівника освіти залежить від його віку і спеціального стажу. Обов’язковий стаж для вчителя становить 30 років. Працівники сфери освіти і охорони здоров’я після досягнення 55 років і при наявності спеціального стажу роботи мають право на пенсію за вислугу років. З 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року стаж роботи для виходу на пенсію за вислугу років повинен становити не менше 27 років і 6 місяців. Всі зміни відбуваються поступово, щоб вони не викликали шок і обурення. Якщо не вистачає стажу або віку, вчителям пропонують доопрацювати.
 2. УБД. Згідно п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, учасники бойових дій користуються правом дострокового виходу на пенсію. «Афганцям» Для такої категорії пенсійний вік жінок в Україні складає 50 і стаж – 20 років. У чоловіків, відповідно, – 55 і 25 років. При оформленні пенсії обов’язково потрібно надати документ про участь у бойових діях.
 3. Шахтарі. Згідно ст. 14 Закону про пенсійне забезпечення, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, пов’язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах (прохідники, забійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин) – якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Жінкам, стаж яких менше 7 років в даній галузі і чоловікам – менше 10, можуть знизити пенсійний вік на такий же термін.
 4. Інваліди. Згідно ст. 25 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання призначаються незалежно від стажу роботи. У той же час для інвалідів II, II і III груп загального захворювання обов’язковою умовою для оформлення пенсійних виплат по інвалідності є наявність певного страхового стажу. Так, наприклад, особі з інвалідністю II і III груп в 56-річному віці потрібно мати стаж не менше 14 років. Якщо ж інвалідність присвоєна громадянину, який вже досяг пенсійного віку, йому достатньо 15 років стажу.
 5. Військовослужбовці. У 2021 році проведено перерахунок пенсій для військовослужбовців, яким виповнилося 65 років і вони мають трудовий стаж 35 років – для чоловіків і 30 – для жінок. Підвищення пенсій складе від 15% до 40%.

На пільгову пенсію можуть розраховувати:

 • жінки, яким виповнилося 45, а стаж роботи на шахті становить не менше половини з мінімальних 15 років трудового стажу;
 • чоловіки, яким виповнилося 50, а стаж роботи на шахті становить не менше половини від встановлених мінімальних 20 років трудового стажу;
 • право виходу на пільгову пенсію в 55 років мають жінки, які виховали 5 і більше дітей або інваліда з дитинства.

Пенсія за стажем для жінок буде нараховувати тільки якщо виконані вищевказані умови.

Основні умови дострокового виходу на пенсію:

 • наявність і тривалість спеціального (пільгового) трудового стажу;
 • досягнення певного (пільгового) віку;
 • підтвердження відповідних умов праці працівника за результатами атестації робочого місця.

Вік виходу на пенсію не змінений для:

 1. Карликів.
 2. Інвалідів по зору.
 3. Українців, які брали участь у військових конфліктах.
 4. Громадян, які працюють на виробництвах з підвищеною шкідливістю.

Всі інші категорії населення зможуть виходити на пенсію відповідно до законодавства.

Оформлення пенсії за віком

Призначення пенсії за віком у 2023 році здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і при дотриманні двох умов:

 1. Досягнення пенсійного віку.
 2. Наявність достатньої страхового стажу.

Перелік документів, необхідних для оформлення пенсії за віком передбачає наявність у громадянина, який звернувся за призначенням пенсійних виплат, таких паперів:

 • заяви;
 • паспорта (оригінал і ксерокопія);
 • ІПН або свідоцтва про держсоцстрахування;
 • документа про місце реєстрації (проживання);
 • свідоцтва про народження дітей, метрики дітей (якщо це необхідно);
 • свідоцтва про шлюб (оригінал і ксерокопія);
 • номера рахунку в банку;
 • трудової книжки (оригінал і ксерокопія) та інших документів, що підтверджують трудовий стаж;
 • військового квитка;
 • диплома та інших документів, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні до 01.01.2004 р (оригінал і ксерокопія).

Додатково буде потрібно довідка про заробітну плату за 5 років.

З усіма документами потрібно звернутися до Пенсійного фонду. Попередньо можна підрахувати розмір пенсії на онлайн-калькуляторі.

Більшість українців вважають, що збільшувати пенсійний вік без поліпшення рівня і тривалості життя можна.

Можливо вас зацікавить:

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *