Відомо, що протягом останніх років в системі вищої освіти в Україні впроваджуються зміни і нововведення. Після проведення ряду реформ і метаморфоз в соціальних виплатах і прожитковому мінімумі, всі студенти країни в 2020 році отримали заплановане Кабміном підвищення виплат учням. Дане підвищення відбулося. Але що буде в 2023 році зі стипендіямі студентів?
Содержание
- 1 Стипендії в Україні в 2023 році
- 2 Відеоогляд: стипендії в Україні, її види та особливості
- 3 Підвищення стипендії в 2023 році
- 4 Види стипендій та система нарахування виплат
- 5 Соціальна стипендія в Україні в 2023
- 6 Академічна стипендія: алгоритм нарахування
- 7 Президентська стипендія в Україні у 2023 році
- 8 Хто отримає стипендію згідно з рейтингом успішності студента?
- 9 Порівнюємо стипендії: Україна – Європа
- 10 Порівнюємо: розмір стипендії в Україні в 2018 році
- 11 Стипендія в Україні в 2019-2020 році: яка вона була
Важливо! До війни, у січні 2022 року, Кабінет Міністрів збільшив розмір стипендій для студентів. 2023-го їх не планують збільшувати чи зменшувати.
Стипендії в Україні в 2023 році
Останній раз стипендії підвищувалися в країні в 2022 році. З 1 січня в державному бюджеті закладене підвищення прожиткового мінімуму, однак, це не позначиться на стипендії. Як буде виплачуватися стипендія в Україні в 2023 році та чи не постраждає частина тих, хто на неї розраховує?
Потрібно зробити застереження, що влада ще в кінці 2021 року заявляла про те, що систему нарахування студентам щомісячних виплат потрібно переглядати. «Ми повинні йти від практики, коли стипендії отримують майже половина студентів, не докладаючи належних зусиль. Стипендії повинні бути заохоченням за докладені в навчанні зусилля», – говорить заступник Міністра фінансів Сергій Марченко.
Таким чином, з 2022 року стипендію могли отримувати тільки 15% учнів вузів, а державні дотації ВНЗ скорочуються на 20%. Тож не дивно, що й для отримання стипендії студенту тепер потрібно буде докласти набагато більше зусиль.
Міністр освіти Анна Новосад в грудні 2019 року в інтерв’ю одному з українських видавництв заявила про те, що в 2020-2021 році не планується підвищувати стипендії – вони залишаться такими ж, як і в минулому році.
Розміри стипендій для навчальних закладів 3-4 рівнів акредитації
Мінімальна академічна стипендія для студента денної форми навчання у ВНЗ у 2023 році складатиме 2000 гривень замість 1 300 грн на місяць, а максимальна (підвищена) стипендія складає вже не 1 660 грн, 2550 гривень. Президентська стипендія складає 4400 гривень для бакалаврів, спеціалістів та магістрів.
Розміри стипендій 2023 року для студентів технікумів, коледжів, ліцеїв (1-2 рівень акредитації)
- Звичайна стипендія – 1510 грн.;
- Підвищена стипендія – 1930 грн.;
- Президентська стипендія – 3320 грн.;
- Соціальна стипендія – 890 грн.
Для дітей, які здобувають освіту у професійних технічних училищах (ПТУ)
встановлені такі рівні стипендіальних виплат:
- Звичайна стипендія – 1250 грн.;
- Президентська стипендія – 2750 грн.;
- Соціальна стипендія – 450 грн.;
- Максимально можлива соціальна стипендія для дітей-сиріт – 1180 грн.
Відеоогляд: стипендії в Україні, її види та особливості
Підвищення стипендії в 2023 році
Раніше розмір стипендіальних виплат залежав від середнього балу за минулий семестр. Зараз для зарахування стипендіальних виплат враховується рейтинг учня (академічний, загальний). Вимірюється рейтинг в балах. Студент, який має рейтинг вищий за середній, отримує заслужену нагороду. Існує ще два види студентських академічних виплат: підвищена і президентська стипендії.
Підвищена стипендія нараховується студентам, успішним в навчанні, тим, хто закінчив семестр з відзнакою.
Президентська стипендія нараховується тільки успішним студентам, у яких немає жодної четвірки. Такий вид виплат використовується вкрай рідко.
Як говорилося вище – в 2023 році підвищення стипендій не заплановано. При цьому в минулих роках стипендії були такими:
- Студенти профтехучилищ отримуватимуть 490 гривень щомісяця (до введення реформ було 377 грн).
- Учні коледжів, технікумів та інших навчальних закладах І, ІІ рівня акредитації отримуватимуть 980 грн. (Раніше ця сума становила 780 грн). Особам, які отримують підвищену стипендію, належить 1250 гривень.
- Студенти денної форми навчання, учні в університетах, інститутах, академіях на молодшого спеціаліста, бакалавра, магістра, аспіранта отримуватимуть грошове щомісячну допомогу в розмірі 1300 грн (підвищена стипендія становитиме 1600 грн).
Види стипендій та система нарахування виплат
Існує два види стипендій: академічна та соціальна.
Перший вид стипендіального винагороди, академічний, отримують студенти, які закінчили першу чверть із середнім балом чотири та більше. Першу чверть все без винятку студенти отримують мінімальну стипендію, яка складає близько 1000 грн. Багатьох студентів цікавить питання – коли стипендія у першокурсників буде виплачена на карту? Зазвичай “прем’єрна” стипендія виплачується в останніх числах вересня й не залежить від успішності протягом перших навчальних тижнів.
На підвищену стипендію можуть розраховувати студенти, які відчувають фінансові труднощі. Для цього необхідно підтвердити своє важке матеріальне становище відповідним документом. На підвищення виплат також мають право активні студенти, які займаються спортом, ведуть активну студентську діяльність.
Соціальна стипендія приходить в двадцятих числах кожного місяця. Її отримують:
- діти, батьки яких загинули, а інших опікунів не існує;
- студенти, які є малозабезпеченими (всі необхідні документи необхідно подати до початку другої чверті);
- діти інваліди;
- студенти, чиї батьки загинули під час навчання в установі;
- ті, хто пропрацював на шахтах мінімум три роки (такі люди найчастіше отримують другу освіту в вузах, вчаться на бакалавра, магістра);
- діти, чиї батьки є учасниками війни, ветеранами, воїнами АТО;
- діти жертв аварії в Чорнобилі;
- переселенці;
- діти інвалідів І, ІІ груп.
Щоб отримати стипендію, потрібно здати всі заліки. Якщо студент закінчує чверть з «хвостами», наступний семестр стипендія нараховуватися не буде.
Для соціальної стипендії необхідно своєчасно подати всі документи.
Соціальна стипендія в Україні в 2023
Нещодавно Урядом було удосконалено порядок виплати соціальних стипендій. Так, Кабінет Міністрів України 23 січня 2019 року прийняла Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р № 423 та від 28 грудня 2016 р №1045».
Постанова розширила категорії одержувачів соціальних стипендій, з наданням права на отримання соціальних стипендій всім учасникам бойових дій, в тому числі особам, визнаним потерпілими учасниками Революції гідності, особам з інвалідністю, отриманої внаслідок війни та учасникам здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях і їх дітям, які є студентами вищих навчальних закладів.
Також урядовим рішенням скасовано обмеження за віком (23 роки) учасникам бойових дій при наданні соціальної стипендії.
Процедура отримання соціальних стипендій передбачає обов’язкове звернення студентів із заявою на ім’я ректора про надання стипендіальних виплат. У заяві треба вказати:
- Прізвище, ім’я та по батькові.
- Число, місяць і рік народження.
- Адресу проживання (прописки).
- Категорію особи, відповідно до якої визначено право на отримання соцстіпендіі.
Які потрібні документи для оформлення соціальної стипендії?
Разом із заявою на стипендію необхідно подати копію паспорта, копію свідоцтва про народження дитини (при наявності), копію ІПН і копію студентського квитка, документи, що підтверджують пільгу.
Чи призначається стипендія переселенцям?
Згідно із законодавством, особи, які мають статус переселенців можуть претендувати на виплату соціальної стипендії.
Чи призначається соціальна стипендія для дітей-інвалідів, які навчаються на контрактній основі?
Так, за умови гарної успішності й відсутності академічних заборгованостей.
Чи можна отримувати 2 види стипендій одночасно?
Ні, так бути не може. Закон вимагає, що студенти мають право на призначення соціальної та академічної стипендій, по їх вільному вибору. У письмових зверненнях до стипендіальної комісії, призначається тільки один вид стипендії, яку особа буде отримувати протягом наступного навчального семестру. Якщо студент вибрав отримання академічної стипендії, він втрачає право на отримання соціальної стипендії на наступний навчальний семестр, про що навчальний заклад невідкладно інформує орган соціального захисту населення за місцем знаходження навчального закладу.
Академічна стипендія: алгоритм нарахування
У 2022 році на цю виплату могли розраховувати студенти не тільки з України. Головним критерієм були успішність і рейтинг. Основний показник – успішність по кожному окремо взятому предмету. Відсівалися відразу ті, хто має заборгованості з предметів, а також ті, чий рейтинг нижче встановленого для даного курсу та спеціальності.
Виняток становлять першокурсники, яким до першої сесії стипендія призначається і виплачується відповідно до рейтингу, сформованому на підставі конкурсного бала ЗНО, який був отриманий при вступі до навчального закладу.
Ще до початку сесії керівництвом вузу, технікуму чи ПТУ визначалося кількість стипендіатів, а за підсумками – визначалися й кандидати на отримання фінансової виплати. Тим, хто зумів скласти всі іспити на 10-12 балів, була покладена підвищена стипендія. Вона майже на 50% вища за звичайну. Претендентів на таку стипендію була обмежена кількість – не більш 3% від усіх.
Президентська стипендія в Україні у 2023 році
Цією виплатою нагороджують переможців Всеукраїнських олімпіад та конкурсів. Стипендія за участь у конкурсі ім. Т. Шевченка складає:
- 2870 грн тим, хто проходить навчання у ПТУ.
- 3800 грн студентам академій, інститутів та університетів І-ІІ рівнів акредитації а також студентам вузів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Розмір іменних та академічних стипендій Кабміну:
- 2500 грн. для учнів професійно-технічних навчальних закладів.
- 3020 грн для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації.
- 4000 грн для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації.
Розмір президентської стипендії для учасників та призерів міжнародних учнівських олімпіад:
- 2600 грн – учасникам.
- 2950 грн – призерам.
Переможці Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури отримають стипендію Кабінету Міністрів України у розмірі 2360 грн. Крім того, в Україні засновано президентську стипендію для переможців всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт учнів-членів Малої академії наук – 3800 грн.
Розмір стипендії переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного літературного конкурсу імені Тараса Шевченка складає:
- 1420 грн – для учнів ПТУ.
- 2870 грн – для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації.
- 3800 – для студентів вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації.
Хто отримає стипендію згідно з рейтингом успішності студента?
Відповідно до нової системи, виплата звичайних і підвищених академічних стипендій проводиться за рейтинговими списками, складеними відповідно до кількості балів, набраних за той чи інший предмет під час сесії. Виходячи з норм Постанови КМУ № 882, приблизно 40% студентів денної форми на кожному факультеті, які навчаються на бюджеті, отримують академічну стипендію. З них підвищена академстипендію призначається тільки 3% студентів, які показали високі результати за сесію.
У свою чергу МОН пояснив, що навчальні заклади самі можуть встановлювати правила виплат підвищених стипендій, спираючись на вищезазначену постанову Кабміну. Процедура повинна бути затверджена на засіданні вченої ради.
Крім того, спірні питання при призначенні виплат розглядаються спеціальної стипендіальної комісією, до складу якої входять: керівник навчального закладу, представники фінансових підрозділів, декани факультетів (директори інститутів, завідувачі відділеннями), а також представники органів студентського самоврядування (не менше 50%).
Таким чином, затверджений 3% -й ліміт студентів, які претендують на підвищену стипендію (за особливі успіхи), не є істинною в останній інстанції. Виплата підвищених академічних стипендій повинна регулюватися внутрішніми правилами вузу, на які може вплинути стипендіальна комісія та рішення вченої ради. Але все це можливо тільки в рамках стипендіального бюджету.
Як розрахувати рейтинг успішності студента?
Як же підрахувати своє місце в загальному рейтингу успішності, адже так не хочеться втрачати стипендії тим, хто в думках встиг її вже витратити.
Рейтинг успішності складається на підставі успіхів студента з кожного предмета. Такий порядок регламентований Постановою Кабінету міністрів України «Питання стипендіального забезпечення».
Рейтинги успішності складаються за середнім балом семестрового контролю. Порядок формування Рейтингу успішності студентів у вищому навчальному закладі (університеті, інституті, академії) визначається Правилами призначення стипендій. Вони розробляються вченим педагогічною радою і погоджуються з органом студентського самоврядування вищого навчального закладу.
У рейтинг включаються всі студенти вузів денної форми навчання. Він формується за результатами успішності останнього навчального семестру на підставі оцінки з кожної дисципліни. При цьому враховується участь студента в громадській, спортивній та науковій діяльності. Процедура складання рейтингу стипендій повинна бути однаковою для всього курсу. Рейтинг вимірюється в балах. Консолідований показник успішності, який визначає студента в рейтингу, має бути однаковим для всіх слухачів одного курсу.
Критерії, за якими формується рейтинг успішності студентів, повинні бути оприлюднені не пізніше, ніж за 7 днів до початку нового навчального року.
У стипендіальні списки не включаються студенти, які набрали кількість балів, меншу кордону незадовільного навчання. Також не отримують права на стипендію особи, які мають академічну заборгованість.
Рішенням керівника навчального закладу таким особам може встановлюватися термін, протягом якого вони можуть поліпшити результати навчання, але не більше ніж до дати початку наступного навчального семестру за навчальним планом за відповідною спеціальністю (напрямом підготовки). У разі, коли в певний термін академічну заборгованість не ліквідовано, здобувач вищої освіти підлягає відрахуванню з числа осіб, які навчаються за державним замовленням.
Формула розрахунку середнього балу: скласти всі оцінки за іспити, розділити отримане число на кількість предметів.
Якщо стипендіат має право на призначення кількох академічних стипендій, нарахування підлягає тільки одна – більшого розміру. Винятком є випадки, коли інше прямо передбачено чинним законодавством.
Порівнюємо стипендії: Україна – Європа
Стипендію повинні отримувати тільки ті, хто потребує або має високі бали з усіх предметів. Особлива увага приділяється профільним. Багато учні звикли, що стипендія – звичайна виплата студенту, а не зароблене заохочення за досягнення. Уряд країни має намір змінити це, надаючи стипендії пільговим категоріям і тим, хто дійсно вчиться.
Як же йдуть справи в інших країнах?
Так само як і в інших країнах, яка стипендія в Україні, відтепер буде залежати від успішності кожного студента.
КРАЇНА | СТИПЕНДІЯ | ОСОБЛИВОСТІ |
росія | Від 890 до 7696 рублів | У росії, як і в Україні, велику роль відіграє, в якому навчальному закладі числиться студент. Учні ПТУ отримують мінімум, студенти вузів – близько 2452, а ось аспіранти – 7696. |
Польща | Соціальна стипендія – 600 злотих.
Стипендія за успішність – 900 злотих. |
Навчання в країні як платне, так і безкоштовне. Стипендії ділять на соціальні (для тих, хто знаходиться у важкому фінансовому положенні) й за успішність. |
Німеччина | В середньому 850 євро | Навчання безкоштовне, стипендії надаються найуспішнішим студентам. |
США | Від 1000 до 15 000 доларів | Практично все навчання платне, але існує багато грантів для старанних студентів, які покривають не тільки вартість самого навчання, але й проживання. |
Чехія | 600 – 700 чеських крон | Чеський уряд підтримує і тих студентів, які знаходяться в скрутному становищі, й тих, хто добре вчиться, і тих, хто залишає свій слід в науці. Більшість вузів виплачує всім своїм аспірантам стипендію в розмірі близько 7000 крон. |
Китай | 1000 – 2000 юанів | Різні вузи по-різному нараховують виплати студентам, але тільки за відмінне навчання та активну наукову діяльність. |
Порівнюємо: розмір стипендії в Україні в 2018 році
Як заявив тоді чинний президент України, він не підпише бюджет, в якому не знайдеться місця виплат для студентів. Чутки про те, що магістратура буде тільки платною, він теж повністю спростував. Скільки становила стипендія в Україні в позаминулому році? Як і раніше, це залежало від навчального закладу, в якому навчається студент:
- Тим, хто отримує освіту у ВНЗ 3-4 рівнів акредитації, за успіхи в навчанні нарахували 1100 гривень. Якщо студент-відмінник, то йому належало 1600 грн.
- Для студентів вузів з 1-2 рівнем акредитації – 830 гривень.
- Учням ПТУ можна було розраховувати на 415 гривень щомісячних виплат.
- Студенти академій, університетів, інститутів 3-4 рівнів акредитації, які обрали для себе складні спеціальності, могли розраховувати на 2036 грн, а якщо рівень акредитації 1-2, то на 1536 грн.
- Соціальна виплата для учня в ПТУ становила 1000 грн.
- Студенти-пільговики могли отримати 2000 грн соціальної виплати.
- Іменні фінансові заохочення за особливі досягнення становили: 1000 гривень для ПТУ-шника, 1600 для студентів вузів 1-2 рівнів акредитації і 2100 грн 3-4.
Стипендія в Україні в 2019-2020 році: яка вона була
Обсяг грошових коштів, що виділяються для всіх категорії стипендій, встановлюється бюджетом України і приймається Верховною Радою. Станом на вересень 2019 року сума стипендій в нашій країні досягне наступних показників:
- Соціальні виплати абітурієнтам ПТУ будуть відповідати сумі в 1000 гривень.
- Мінімальна академічне винагорода для студентів ВНЗ з 3-4 рівнем акредитації, яке встановлюється після сесії, дорівнюватиме 1300 грн. Підвищена стипендія буде доходити до 1660 гривень.
- Студенти навчальних закладів 1 і 2 рівнів акредитації, отримають щомісячну винагороду рівну 980 грн.
- Студентам-очникам ПТУ планується стипендіальна оплата в 490 гривень.
- Стипендії студентам, які навчаються на складних спеціальностях, і вимагають високих знань в точних науках, планується нарахування 2036 гривень і тисячу п’ятсот тридцять шість гривень на місяць, виходячи зі ступеня акредитації навчальної організації.
- Президентські стипендіальні винагороди будуть доходити до 2200 гривень.
Мождиво вас зацікавить:
Дитина з інвалідністю (цукровий діабет 1 типу) навчається в університеті на денній формі навчання.Чи має вона право на соціальну стипендію?
Доброї ночі. Студент училища мав середній бал 6,6, але є активним учасником в усіх міроприємствах училища. Чи має він шанс на стипендію 1225 грн? І що для цього потрібно зробити?
Добрий вечір.Скажіть який розмір соціальної стипендії становить з 1 січня 2022р для малозабезпечених сімей та учасників АТО
Стипендию в училищах повысили,а колличество учеников,которые ее будут получать уменьшили! Раньше дети в ПТУ были на полном гос.обеспечении! А теперь лишили и стипендий!зато красиво рассказывают о повышении!позор!!!
-
Доброго вечора! Моя донька навчається на 3 курсі педагогічного, у рейтингу студентів попала під ціх 40 відсотків студентів, але їй не виплачуються. Бухгалтер не пояснює чому. Тоді для кого ці закони пишуться, якщо вони їх не виконують.
Есть ли рейтинг для получения стипендии в училище?
Доброго дня! Я участник АТО, моя дитина вчиться на контрактній основі у Педагогічному інституті. Чи має право моя дитина на соціальну стипендію? Дякую за відповідь.
Дитина є студентом Львівського професійного коледжу готельно-туристисного та ресторанного сервісу. Яку стипендію він має отримувати? Від…?
Добрий день, якщо у дитини є статус постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, вона може оформити соціальну стипендію?
Добрий день, да, вы можете оформить социальную стипендию. Но важно понимать, что если ребенок учится на контракте, получить эту стипендию вы не сможете.
Добрий вечір, коли буде оплачуватися президентська стипендія за перше місце у Всеукраїнському конкурсі імені Тараса Шевченка?
-
Добрий вечір Ангеліна! Якщо ви стали переможцем, це питання вам необхідно уточнити в деканаті свого вишу.
Добридень) чи можливо одночасно отримувати стипендію Грушевського та стипендію від університету?
Доброго вечора. Чи має право студент першого курсу (переселенець, подав заяву на отримання соціальної стипендії) отримувати і соціальну і академічну стипендію одночасно на сьогоднішній день?
Доброго дня!
Ні.Отримується одна з двох варіантів стипендія.