Аліменти – це певна сума грошей, яка добровільно або ж за рішенням суду виплачується одним з батьків для утримання неповнолітньої дитини. Якщо батьки вирішують розірвати свої відносини, то виникає питання: хто і як повинен утримувати дитину або декількох дітей, що народилися у шлюбі. Про це подбала держава і на законодавчому рівні встановила певні норми, згідно з якими проводиться розрахунок матеріального забезпечення, яке зобов’язаний виплачувати один із батьків.

Проживання батьків порізно НЕ знімає відповідальності з жодного з них. Розмір аліментів, на які може претендувати неповнолітній, чітко прописані в законі.

Як нараховуються аліменти в Україні на дитину в 2023 році?

З 1 січня 2023 підвищується прожитковий мінімум в Україні, це впливає й на деякі соціальні виплати. Наприклад, на розмір аліментів на дитину. Отже, існує кілька крітеріїв, за якими визначаються виплати на дітей, а також змінюється розмір виплат в залежності від віку дитини (дітей):

50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину з 1 січня 2023 року:

 • для дітей до 6 років – 1 136 грн;
 • для дітей від 6 до 18 років – 1416,5 грн.

Дані за 2022 рік для порівняння.

Мінімальний гарантований розмір виплат на одну дитину до 6 років:

 • з 1 січня 2022 року – 1050 гривень;
 • з 1 липня 2022 року – 1100,5 гривень;
 • з 1 грудня 2022 року – 1136 гривень.

Для дитини віком від 6 до 18 років:

 • з 1 січня 2022 року – 1309 гривень;
 • з 1 липня 2022 року – 1372 гривень;
 • з 1 грудня 2022 року – 1416,5 гривень.

Рекомендована щомісячна сума аліментів у 2022 році на дитину до 6 років:

 • з 1 січня 2022 року – 2100 гривень;
 • з липня 2022 року – 2201 грн;
 • з грудня 2022 року – 2272 гривень.

Для дитини віком від 6 до 18 років:

 • з 1 січня 2022 року – 2618 гривень;
 • з липня 2022 року – 2744 грн;
 • з грудня 2022 року – 2833 гривень.

Максимальна щомісячна сума виплат не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. У 2023 році розмір таких аліментів на дитину до 6 років:

 • з 1 січня 2022 року – 21000 гривень;
 • з липня 2022 року – 22010 грн;
 • з грудня 2022 року – 22720 гривень.

Для дитини віком від 6 до 18 років:

 • з 1 січня 2022 року – 26180 гривень;
 • з липня 2022 року – 27440 грн;
 • з грудня 2022 року – 28330 гривень.

Згідно з українським законодавством, з одного із батьків, який платить аліменти, утримується певна частина зарплати в залежності від кількості дітей:

 • 1/4 – на одну дитину;
 • 1/3 – на двох дітей;
 • 1/2 – на трьох.

Більше трьох дітей – з платника вираховується половина його доходу, але сума не повина перевищувати 10 прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку.

ЦІ дані слід враховувати роботодавцям, зокрема, якщо з заробітної плати співробітників необхідно утримувати аліментні виплати в прив’язці до прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку. Також слід знати, що роботодавець не оплачує аліментні виплати співробітника з нарахованої суми лікарняних.

Відео-розбір: все про аліменти в Україні в 2021 році. Нововведення і зміни

З минулого року вступив у силу новий Закон, що стосується аліментів в Україні. Його мета – посилити відповідальність за несплату грошової допомоги своїм дітям. Аліменти на неповнолітню або повнолітню дитину можуть виплачуватися в двох варіантах. Перший – це наперед визначена сума (береться до уваги індексація). Другий – це сума, що відраховується із заробітної плати одного з батьків та залежить від її розміру.

Чоловік, який з часом став менше заробляти, може подати клопотання про зменшення розміру аліментів.

В той же час при призначенні суми виплат судом будуть враховані витрати більше 10 мінімальних зарплат, наявність рухомого та нерухомого майна та навіть банківських заощаджень. Якщо колишня дружина знає, що прибутки у чоловіка вище заявлених, і йому є що приховувати, то в новому Законі про аліменти є нюанси, які дозволяють збирати та пред’являти докази більш високого рівня життя, ніж було заявлено.

Наразі, як і минулого року, боржників можуть обмежувати в наступних правах: вільне пересування за кордон (навіть у випадку відрядження з роботи), керування рухомим засобом, використання зброї. Наведені обмеження будуть у силі, до того моменту, поки людина, що є боржником, не погасить борги.

При призначенні суми виплат судом будуть враховуватися витрати понад десяти мінімальних зарплат, наявність майна й навіть банківських заощаджень. Якщо колишня дружина знає, що доходи чоловіка вище, ніж заявлені, і йому є що приховувати, то в новому Законі про аліменти є норми, які дозволяють збирати та пред’явити докази більш високого рівня життя, ніж було заявлено.

Чоловік, який з часом став менше заробляти, має право подати клопотання про зменшення суми аліментів.

Цивільний кодекс України залишає за дитиною право самостійно розпоряджатися сумою аліментів. Той з батьків, який отримує виплати, зобов’язаний їх використовувати виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Органи опіки можуть перевірити цільове витрачання коштів у будь-який момент.

Як розраховується сума аліментів на дитину в Україні?

Правила розрахунку суми аліментів наведено у статті 182 Сімейного кодексу України.
При встановленні суми суд враховує такі параметри:

 • стан здоров’я і матеріальне становище дитини та платника аліментів;
 • наявність у платника інших утриманців – дітей, непрацездатних родичів;
 • наявність майнових прав;
 • наявність витрат на дитину, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму в Україні 2023 року.

На одну дитину з платника віднімають 25% від доходу, аліменти на двох дітей в Україні становлять – 33%, на трьох і більше – 50%. Максимальна сума не повинна перевищувати 10 мінімумів, встановлених законом на кожну дитину. Якщо встановити розмір заробітної плати важко, наприклад, якщо батько дитини є індивідуальним підприємцем, то тоді за аліментну базу приймається середня заробітна плата працівника даної місцевості.

Якщо батько ухиляється від сплати аліментів і знайти його не вдається, то проводиться виплата тимчасової державної допомоги за рахунок коштів Державного бюджету України. Ця допомога є тимчасовою і діє тільки на період пошуку того, хто ухиляється. Після того, як батька, який має сплачувати аліменти, притягнуто до відповідальності, з нього стягується сума цієї державної допомоги.

У 2022 році збільшився мінімальний розмір аліментів

З початку нового року в зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для дітей збільшився й мінімальний гарантований розмір аліментів, який не може бути менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до липня 2017 було 30%).

При призначенні суми враховують також:

 • здоров’я дитини та потреба в лікуванні;
 • здоров’я і потреба в лікуванні платника;
 • чи є у платника інші діти, які потребують фінансової підтримки;
 • фінансові можливості першого батька (з ким проживає дитина);
 • фінансовий стан самої дитини (якщо дохід перевищує батьківський, то батьки можуть бути звільнені від сплати аліментів).

Для зручності мінімальна сума аліментів в Україні за минулі роки наведена в таблиці:

на дітей віком з 01.12.2018 з 01.12.2019 з 01.01.2020 з 01.01.2021 з 01.01.2022
до 6 років 813,0 грн. 849,5 грн. 889,5 грн. 960,5 грн. 1050 грн.
з 6 до 18 років 1013,5 грн. 1059,0 грн. 1109,0 грн. 1187,5 грн. 1309 грн.

Аліменти на двох дітей в Україні в 2023

Розмір аліментів визначається й розраховується одним з двох способів.

Сума аліментів за угодою

Взагалі угода про аліменти – найшвидший та дієвий спосіб оформити аліменти. В нотаріально завіреному документі перераховуються всі умови виконання зобов’язань по аліментах, в тому числі сума аліментних виплат.

Відповідно до законодавства, грошові суми, які діти отримують від батька відповідно до угоди, не повинні бути меншими за ті, які він виплачував би за рішенням суду.

Тобто мінімальний розмір аліментів, визначений угодою про аліменти, повинен бути не нижче законного мінімуму. Іншими словами:

 • якщо батько працює постійно, то розмір аліментів не може бути нижче 33% від його офіційного доходу;
 • якщо батько працює нерегулярно та його дохід нестабільний, тоді – не нижче фіксованої грошової суми, розрахованої на основі прожиткового мінімуму або за середнім доходом того регіону, де він проживає.

Суть аліментного угоди – в добровільному порядку визначити всі важливі для батька й для матері правовідносини по аліментних зобов’язанням.

Сума аліментів за рішенням суду

У тих частих випадках, коли укласти аліментну угоду не представляється можливим, мати може звернутися до суду з позовною заявою.

Розмір аліментів буде визначатися на основі інформації про розмір доходів батьків.

Якщо у колишнього чоловіка є офіційний та регулярний дохід, суд призначає аліменти у вигляді відсотків від його заробітної плати або іншого доходу. У цьому випадку на двох дітей необхідно виплачувати 33%.

При цьому розмір офіційного доходу, на основі якого налічують аліменти, не може бути менше мінімального розміру оплати праці в Україні. У 2023 році мінімальна зарплата становитиме 6700 грн. Якщо офіційний заробіток батька мінімальний, і матері не вдасться довести наявність інших, неофіційних доходів, то розмір аліментів на двох дітей буде мінімальним і становитиме 2211 грн на місяць.

Але суд може змінити суму аліментів в залежності від обставин справи.

Буває і так, що батько не працює або працює нерегулярно. Щоб визначити мінімальний розмір аліментів для двох дітей, суд бере за основу половину або навіть десяту частину прожиткового мінімуму. Все залежить від наступних обставин:

 • Матеріального положення батька та матері.
 • Сімейного стану батьків.
 • Звичного для дітей рівня життя.

Зміна показника прожиткового мінімуму тягне за собою обов’язкову індексацію зафіксованої судом суми аліментів.

Якщо батько має офіційний статус безробітного, то держава виплачує йому допомогу з безробіття. З цієї допомоги і утримуються 33% – аліменти дітям. Якщо у батька немає офіційного статусу безробітного, аліменти розраховуються на основі середнього заробітку в тому регіоні, де проживає батько.

Якщо діти були народжені від різних матерів, то вони мають абсолютно рівні права на матеріальну допомогу. Правда, загальна сума аліментів (33% від доходу) буде ділитися між ними порівну. Кожна дитина отримає 16,5% від доходу батька.

Оскільки аліменти на двох дітей в Україні становлять – 33% від доходу, то підсумкові мінімальні значення наведено в таблиці:

На двох дітей віком З 01.05.2018, грн З 01.12.2018, грн З 01.01.2019, грн З 01.01.2021, грн З 01.01.2022, грн
До 6 років 1028,94 1073,16 1228,59 1980,00 2209
З 6 до 18 років 1283,04 1337,82 1535,73 2395,00 2689

Штраф за прострочення аліментів

Платник може зажадати перевірку органами опіки для ревізії цільового використання коштів. Якщо буде доведено, що той з батьків, з ким проживає дитина, використовує кошти не за призначенням, то можливе зменшення розміру стягнення на дитину.

Платнику рекомендується пересилати гроші поштою або через банк, залишаючи документальне підтвердження своїх дій. Якщо в домовлений період гроші не надійшли та виникла заборгованість, то одержувач має повне право вимагати неустойку в розмірі 1%.

Відповідно до Закону, несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа карається суспільно корисними роботами на строк від 120 до 240 годин.

Таке покарання передбачено, якщо протягом 3-х місяців не сплачуються аліменти на утримання дитини з інвалідністю, й дитину, яка страждає від таких хвороб, як: важкі перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, рідкісні Орфа захворювання, онкологічні або онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, важкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня або на утриманні знаходиться дитина, яка отримала важкі травми, якій потрібно трансплантація органу.

Повторне правопорушення протягом року карається 240-360 годинами громадських робіт. За ухилення від відбування цього адміністративного стягнення порушнику загрожує адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Дані по сумі аліментів в Україні в 2023році

Згідно із законодавством, 1 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму не зміниться. Виходячи з цього, сума аліментів, обсяг яких вказано в процентному співвідношенні до прожиткового мінімуму, теж залишиться незмінною.

З 1 липня розмір аліментних виплат буде наступним:

1Мінімальний обсяг аліментних боргів (половина прожиткового мінімуму) для дітей:

 • до 6 років – 1136 гривень;
 • 6 – 18 років – 1416,5 гривень.

Рекомендований мінімальний обсяг аліментних виплат для дітей:

 • до 6 років – 2272 гривень;
 • 6 – 18 років – 2833 гривень.

Максимальні суми аліментних боргів:

 • до 6 років – 22720 гривень;
 • 6 – 18 років – 28330 гривень.

Як отримати аліменти на дитину?

Утримання дитини – головний обов’язок обох батьків. Навіть в тих випадках, коли вони позбавлені батьківських прав, від фінансового забезпечення свого чада до його повноліття вони не звільнені.
Мінімальні аліменти в Україні дорівнюють 1136 грн для дітей віком до 6 років і 1416,5 грн до повноліття дитини.

Встановлено також верхня планка для платника. З нього не можуть відняти більше 10 встановлених законом мінімумів.

Після розірвання шлюбу можна зробити висновок у нотаріуса угоду про виплату аліментів або вирішувати це питання через суд. Позов подає той із колишнього подружжя, з ким залишається жити дитина.

Жінки часто навіть не здогадуються куди їм можна звернутися та як подати на аліменти. Звернутися можна до суду за місцем прописки чи проживання того з батьків, від якого будуть нараховуватися стягнення на дитину. Цим займаються такі установи:

 • районний суд. Саме тут допомагають вирішити всі питання, встановити батьківство і розглядаються результати генетичних експертиз;
 • служба судових приставів. Тут відбувається оформлення документа для стягнення, якщо місце роботи невідомо.

Щоб даремно не ходити, потрібно зібрати повний пакет документів:

 1. Вказати адресу й найменування суду, в який було подано заяву.
 2. Повне ім’я того, з кого будуть стягнути виплати.
 3. Адреса фактичного проживання кожного з колишнього подружжя, їх номери телефонів.
 4. Всі вимоги одержувача й обґрунтування до них.
 5. Надання доказів.
 6. Список всіх документів, що додаються.
 7. Необхідна сума з передбачуваного платника.

Зразок заяви на аліменти в Україні

Зразок позовної заяви про стягнення аліментів України:

До заяви додаються такі документи:

 1. Копії свідоцтв про шлюб, розлучення, народження на кожного з дітей.
 2. Потрібно зробити копію паспорта з тими сторінками, де вказано місце прописки та реєстрація шлюбу.
 3. Також потрібно надати копію паспорта та ідентифікаційного коду обох батьків.
 4. Надати документи про доходи обох сторін.
 5. Довідка про фактичне місце проживання того з батьків, з якого будуть стягувати аліменти.

Станом на 2023 рік сплачується судовий збір у сумі 992,4 грн. Іноді може знадобитися додаткова інформація про дитину й тому батьку, з яким він буде проживати.

Які сюрпризи чекають позивача в суді:

 1. Для початку потрібно довести той очевидний факт, що дитина потребує в певній кількості грошей для його утримання та розвитку. Саме в цій частині процесу суд вирішує чи не завищені вимоги того з батьків, з ким буде жити дитина.
 2. Найчастіше необхідні суми стягуються з осіб, які ведуть підприємницьку діяльність або працевлаштовані неофіційно.
 3. Іноді чоловіки виплачують аліменти ще й на дружину, якщо дитині немає трьох років, і вона не може сама себе забезпечувати.

До якого віку платять аліменти в Україні?

Виплати за рішенням суду відбуваються до досягнення дитиною повноліття, а якщо він продовжує навчатися у вищому навчальному закладі – до 23 років.

При наявності двох або більше дітей аліменти стягуються до повноліття старшої дитини. Після цього, якщо ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів повторно, то від загальної суми аліментів віднімається сума, яка виплачувався на старшого з дітей. Інша частина суми продовжує виплачуватися до досягнення повноліття усіма дітьми.

Аліменти після 18 років в Україні

Обов’язок платити аліменти після досягнення дитиною 18 років виникає виключно в тих випадках, коли він:

 • продовжує вчитися (в навчальному закладі будь-якого роду);
 • в зв’язку з навчанням потребує матеріальної допомоги;
 • батько має можливість платити дитині аліменти.

Але при цьому обов’язок платити аліменти на дитину після 18 років припиняється в разі, якщо він:

 • досяг 23 років;
 • припинив навчання.

Форма зазначених виплат аліментів на дітей після 18 років аналогічна формі аліментів дитині, яка не досягла 18 років.

Іншими словами, аліменти на повнолітнього дитини можуть бути присуджені в формі частки (відсотка) від доходів, а також у вигляді твердої фіксованої грошової суми.

На практиці суд може призначити аліменти у фіксованій сумі в тому випадку, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід.

У той же час, якщо у платника є регулярний постійний дохід, то в такому випадку суд, швидше за все, призначить після 18 років аліменти у вигляді відсотка від доходу.

Розмір цієї виплати на дитину після 18 років визначається з урахуванням тих же принципів, як і в разі виплати аліментів до 18 років.

Слід зазначити, що при визначенні розміру аліментів на повнолітніх дітей враховується можливість надавати матеріальну допомогу повнолітній дитині його іншим батьком, а також (за наявності) його дружиною або чоловіком. Крім того, друга сторона може брати участь у додаткових витратах на дитину. Виплати можуть здійснюватися добровільно або за рішенням суду (у разі, якщо у дитини є особливі потреби, пов’язані з особливостями розвитку або хворобою). Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Як правило, в даній категорії справ на одну дитину найчастіше стягують саме 1/4 частина – 25% від усіх доходів батька, який виплачує аліменти. Але при наявності вищевказаних чинників ця сума може бути зменшена або збільшена.

Як сплачуються аліменти на дітей від 1 шлюбу, за умови народження дитини в 2 шлюбі?

Згідно із законодавством, дитина від першого шлюбу має отримувати кошти в розмірі 1/4 від заробітку, або фіксовану грошову суму, встановлену судом. Однак ситуації часто складаються таким чином, що маючи дітей, чоловіки вступають у повторний шлюб, де у них народжуються діти. В такому випадку, батько, або його нова дружина в праві подати в суд додатковий позов, який би дозволив знизити суму виплат. Наприклад, допускається подати прохання на виплату аліментів на молодшу дитину. Зазвичай рішення суду встановлює виплату 1/6 частини заробітку на кожну дитину.

Аліменти в шлюбі

Для того, щоб отримувати такі виплати, жінці не обов’язково розлучатися з чоловіком. Бувають випадки, коли розлучення з яких-небудь причин неможливий, батько навмисне не допомагає дитини, а мати, в силу того, що доглядає за малюком, не може забезпечувати себе, абсолютно законно може претендувати на фінансову підтримку. Подати на аліменти в шлюбі можливо в районний суд або за місцем проживання фактичного чоловіка.

Мінімальна сума аліментів в Україні покладена і тим дітям, батьки яких не перебували в офіційному шлюбі. Головним фактором тут є в свідоцтві про народження дитини в графі «Батько» вказано відповідач.

Відмова від виплати аліментів

В Законі відсутня норма, на підставі якої одержувач аліментів може відмовитися від отримання грошей і забрати заяву. Але також немає статті, яка б забороняла це робити. Основна вимога Закону – припинення аліментних зобов’язань не повинно порушувати права неповнолітнього.

Якщо буде встановлено, що фінансовий стан одержувача аліментів плачевний, опікунська рада буде наполягати на стягненні аліментів примусово, незважаючи на бажання отримувача забрати заяву. Може навіть буде піднято питання про позбавлення його батьківських прав.

Відмова від аліментів може бути законною у разі, коли один з батьків:

 • переписав квартиру на неповнолітнього спадкоємця;
 • заплатив велику суму грошей тому з батьків, який займається вихованням дитини.

Практично неможливо відмовитися від виплат:

 • призначених судом;
 • вилучиними приставами;
 • якщо було укладено угоду про стягнення.

Навіть якщо відмова оформлена «офіційно», одержувач в будь-який момент може зажадати відновлення виплати. Це ж має право зробити й сама дитина до досягнення нею 18 років. Наявність угод і розписок не впливають на ситуацію.

Чи можна відмовитися від аліментних виплат, якщо в суді вже розглядається позовна заява? Заявник має право відмовитися від позовних вимог і направити до суду відповідну заяву. В даному випадку також необхідно обґрунтувати своє рішення, пояснити причину, чому позовну заяву не слід розглядати. Якщо відмова від аліментів не суперечить інтересам неповнолітнього, то суд припинить судовий розгляд. Якщо суддя ще не прийняв позов до розгляду, не відкрив виробництво (тобто з моменту направлення позову не минуло 5 днів), то він винесе рішення про його повернення.

Окремо варто відзначити відповідальність за несплату аліментів у 2023 році. Якщо заборгованість виникла з вини зобов’язаної платити аліменти особи, то одержувач виплат може звернутися до суду із заявою про стягнення всієї належної виплати, а також про непоотримання пені в розмірі 1% від несплаченої суми за кожний день прострочення (у підсумковому еквіваленті не більше 100% від величини заборгованості).

Розрахунок аліментів на дітей в 2021 році буде проводитися відповідно до конституційних і законодавчих правами дитини. Розмір і сума залежать від багатьох факторів. Старі батьки, які не в змозі забезпечувати себе фінансово, а діти не поспішають цього робити, можуть скористатися правом оформлення фінансової допомоги на батьків. Її будуть віднімати з дитини, якого вони свого часу виростили.

Возможно вас заинтересует:

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...
4 Комментария к “Все про аліменти на дитину в Україні: розмір, порядок нарахування, зразок заяви”
 1. Аватар Александр :

  Если отец безработный можно узнать какую сумму он бязан платить. Знаю что не меньше 50% мин прожиточного минимума. Я так понял не меньше 600 гр. Кто может проконсультировать более подробно. Заранее спасибо.

  1. Аватар Денис Корниенко :

   Добрый день! Наиболее полную консультацию вы поможете получить у юриста.

 2. Аватар Анна :

  Здравствуйте, у меня вопрос. Мой бывший муж работает на заводе и получает две зр. Официальную и в конверте общая сумма от 25 до 30 тысяч гр. У нас общая дочь 10 лет, на какие алименты ей можно росчитовать? И можно ли доказать что он получает эту сумму заработной платы а не только минималку.?

  1. Аватар Денис Корниенко :

   Здравствуйте! Если у вас получится представить доказательства такого положения дел в суде, то возможен пересмотр суммы алиментов.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *