Мікрофінансові організації (скорочено МФО) з’явися в Україні відносно недавно. Про їх діяльності багато хто знає з реклами, порад друзів і знайомих, особистого досвіду. Швидкі позики в короткі терміни – головні слогани компаній, офіси яких стали з’являтися як в центральних, так і спальних районах міст. У чому їх особливості, що потрібно знати перед кредитуванням, які документи потрібні і який секрет їх популярності – розповімо в наших оглядах. Також ви зможете ознайомитись із найновішими МФО України, список яких постійно поповнюється.

A
C
G
M
S
T
Є
Б
В
Д
Е
З
К
С
Ш

За буквою закону

Один з найбільш популярних запитань стосується законних підстав МФО для надання кредитів. Адже компанії не просто “дають в борг”, але і беруть за це відсотки, часом чималі. Незважаючи на розвинене законодавство, в Україні, на сьогоднішній день, не існує окремих статей, під які б підпадали мікрофінансові контори. Але це не означає, що вони поза правосуддя. Їх діяльність регулюють:

  • цивільний кодекс;
  • Закон України “Про надання фінансових послуг”;
  • норми про захист прав споживача;
  • інші правові акти, які б зачіпали сферу регулювання кредитування між двома суб’єктами.

Якщо в компанії, крім особистих візитів, передбачена онлайн-видача кредитів, то в силу вступає і Закон “Про електронну комерцію”.

Заради справедливості варто зазначити, що на зорі розвитку мікрокредитування, у всіх документах МФО проходили як “інші фінансові установи”. Однак сьогодні це повноцінні фінансові компанії з повним спектром відповідальності.

Банк, МФО і ломбард: порівняльна характеристика

МФО

Банк

Ломбард

Видача кредитів

Необхідні документи
  • паспорт;
  • ІНН.
  • паспорт;
  • ІНН;
  • довідка про доходи з місця роботи;
  • документи, які засвідчують володіння майном.
  • паспорт;
  • ІНН.
Буде потрібно додатково
  • мобільний телефон;
  • e-mail;
  • активна банківська карта.
  • вказівка цілей кредиту;
  • мобільний телефон;
  • e-mail.
  • мобільний телефон;
  • e-mail.
Чи потрібна застава?

Час очікування рішення від 1 до 10 хвилин від 30 хвилин до 3 робочих днів близько 20 хвилин
Отримання відмови Рідко, лише у випадках надання недостовірної інформації або помилок. Часто, перевіряються не тільки документи, а й кредитна історія, платоспроможність, заставне майно. Рідко, в випадках, якщо цінні речі не є такими.

Переваги та недоліки МФО

Сам процес кредитування має свої плюси і мінуси, незалежно від компанії позичальника. Однак саме навколо МФО склалося упереджене ставлення, яке часто стає перепоною для користування їх послугами.

Головні переваги компаній:

  1. Простота оформлення договору. Це важливий параметр, який дозволяє отримати необхідні кошти при мінімумі зусиль. Буде потрібно всього кілька документів і часто навіть не доведеться їхати у відділення, адже все можна зробити в особистому онлайн-кабінеті. До того ж, не доведеться залучати третіх осіб – брати довідку з місця роботи, збирати документи на майно, залучати поручителів, а тим більше залишати їх контакти.
  2. Швидкість прийняття рішення. Якщо гроші потрібні “на вчора”, то саме цей пункт може стати вирішальним. У банках часто доводиться довго чекати, спочатку в черзі, потім у фахівця. Іноді це займає годину, іноді кілька днів. А коли готівкою треба платити в терміновому порядку, то кожна хвилина стає дорогою.
  3. Мобільність. В якому відділенні МФО не укладався б договір, він буде типовий. Тому позичальник може відправиться до найближчої філії або просто зареєструватися в особистому кабінеті і провести всю процедуру самостійно.
  4. Можливість пролонгації – популярна послуга, що дозволяє продовжити термін виплати кредитних коштів. Така можливість абсолютно безкоштовна, оскільки оплачувати доведеться не саме тіло кредиту, а лише комісію (щоденну) за користування грошима.
  5. Акційні пропозиції. Якщо уважно стежити за новинами, моніторити спеціальні сайти з промокодом, то можна підібрати для себе найбільш лояльні умови кредитування. До того ж, в деяких МФО працює принцип “першої позики”, де пропонується мінімальний відсоток (0,01%) під час першого звернення.

Недоліки МФО:

  1. Висока процентна ставка. Дійсно, в середньому вона становитиме від 1,4% до 2,5% в день. За місяць може набігти солідна сума, роблячи займ в справжньою кабалою.
  2. Неможливість з першого разу отримати великий кредит. Компанії обережно видають гроші під час першого звернення, однак все подальші позики видають за максимальною сітці.
  3. Вікові обмеження. Йдеться про максимальний вік позичальника – в деяких МФО це 60 років.
  4. “Вибивання” боргів. Мікрофінансові компанії були помічені в передачі даних боржників колекторським компаніям, які можуть телефонувати з вимогою якнайшвидше погасити заборгованість.
  5. Отримання тільки одного кредиту. Таке правило стандартно для МФО – клієнт може здійснити запит на позику тільки після того, як повністю виплатить попередній.

Незважаючи на існуючі суперечності, саме мікрофінансові організації можуть за короткий термін допомогти у вирішенні грошового питання. Прозорі умови договору, можливість погасити позику достроково, кілька варіантів оплати, зручний особистий кабінет залучають клієнтів і забезпечують стабільність МФО на фінансовому ринку країни.